"Muži, kteří chodili do sauny pravidelně několik měsíců, měli horší spermiogram. Naštěstí to nebylo trvalé," řekl sexuolog Karel Kočí. Žádné studie podle něj ale nehodnotily, zda mají muži v horkém létě méně spermií. Jejich počet ale klesá vlivem znečištěného životního prostředí a uspěchaného stylu života. Dřívější norma 80 milionů spermií na mililitr ejakulátu je nyní čtvrtinová. 

Sexuolog Vladimír Kubíček poznamenal, že plodnost mužů je ovlivněna teplotní rovnováhou v šourku. "Pokud muž nosí těsné prádlo, termoregulace může být porušena," řekl. Varlata jsou v šourku kvůli tomu, aby byla v nižší teplotě než ostatní tělo. Uvnitř tělesného jádra je 37,5 stupně Celsia, varlata potřebují o dva až tři stupně méně, upřesnil lékař. 

Teplotu reguluje sval

Teplotu v tomto mužském orgánu reguluje podle něj speciální sval, jeho činnost je dobře vidět, když muž vstoupí do studené vody - sval stáhne varlata blíže k tělu, tím se jejich teplota zvýší. Naopak když je horko, sval se uvolní, varlata se dostanou dál od těla a jejich teplota klesne. 

Sexuální výkonnost muže souvisí podle Kubíčka i s činností jeho žilního systému. Pokud žíly, které odvádějí krev ze šourku, nemají funkční chlopně, může se krev při fyzické námaze vracet zpět do šourku přes nefunkční chlopně, zvyšovat jeho teplotu a zhoršovat prokrvení, což je jedna z nejčastějších příčin neplodnosti.