"Ženy se dovedou s bolestí vyrovnat psychologicky, muži volí spíše prostředky k jejímu potlačení," popsal. Pro ženy je kromě bolesti ženských orgánů specifická i bolest čelistního kloubu. "Je to vysloveně ženská bolest, mají v této oblasti více nervových vláken, která bolest vedou," vysvětlil Rokyta.

Připomněl, že bolest se dělí na akutní a chronickou. Zatímco akutní bolest stejně jako horečka upozorní na to, že v těle není něco v pořádku, chronická bolest je sama o sobě nemocí a musí se léčit. Chronická bolest je lépe léčitelná u mužů a trvá u nich kratší dobu.

Přednosta farmakologického ústavu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesor Miloslav Kršiak uvedl, že s věkem vnímání bolesti klesá. Senioři ji psychologicky tolerují, protože si myslí, že patří k jejich věku. U starších lidí klesá citlivost vnímání, cítí až silnější podněty a mění se i vedení bolesti v těle. Nebezpečné je, že klesá i jejich odolnost k vedlejším účinkům léků.

Stejná účinná látka se může prodávat pod mnoha názvy

Podle Kršiaka je možné zmírnit léky většinu krátkodobých bolestí, jako jsou bolesti hlavy, zubů, zad, po úrazu či operaci. S tišením chronické bolesti při nádorech jsou ale potíže, u řady těchto pacientů je bolest léčena nedostatečně. Úroveň léčby bolesti dokládá žebříček podávání opioidů, v něm je Česko až na 44. místě. Lékaři se totiž obávají, že by tak u pacientů vytvořili závislost na opiátech. Žádné studie ale vznik závislosti u lidí s rakovinou neprokázaly.

Kršiak dodal, že výběr léčiv na bolest je velký, část je dostupná i bez lékařského předpisu. Pokud si lidé budou kupovat lék na bolest, měli by se řídit obsahem účinné látky, nikoli výrobním názvem. Stejná účinná látka se může prodávat pod mnoha názvy. Léky na bolest s obsahem ibuprofenu a diklofenaku velmi dobře zabírají, ale je u nich riziko vedlejších účinků, například krvácení do trávicího traktu, hrozí zejména u seniorů. U paracetamolu je pravděpodobné, že bude tlumit bolest méně, ale zase je šetrnější, popsal Kršiak.