"Výsledky výzkumu jsou poměrně tristní a nasvědčují tomu, že dosavadní kampaně zaměřené na zdravou výživu se těchto rodin téměř vůbec nedotkly," uvedl Crawford, vedoucí Centra pro tělesné aktivity a nutriční výzkum. "Vliv rodičů je přitom jedním z ústředních článků jak trend narůstající obezity u dětí zastavit," zdůraznil.

Crawford však současně připustil, že s rychlejším globálním vývojem a růstem populace lze jen obtížně najít odpovídající měřítko. "Nadváhou trpí v průměru téměř každý druhý člověk..., takže je to spíš obvyklé než naopak," dodal. Řada rodičů se podle něho navíc domnívá, že děti se v určité fázi vývoje "vytáhnou" a tukové zásoby zmizí.

Největší problém mají ti opatrovníci, kteří sami zápolí s přebytečnými kilogramy. Na druhou stranu výzkum ovšem prokázal, že ačkoliv rodiče mnohdy nedokážou přesně odhadnout míru nadměrné hmotnosti u svých dětí, podporují zařazení většího množství ovoce a zeleniny do jídelníčku, zvýšení sportovních aktivit a omezení konzumace vysoce energetických nápojů či doby strávené u televizní obrazovky nebo u počítače.

Počet lidí s obezitou přesáhl počet hladovějících

Nedostatek pohybu a příjem nevhodných potravin je obecně příčinou stále většího výskytu dětské obezity. V Česku má nadměrnou váhu pětina dětí a podle České obezitologické společnosti se jejich počet každoročně zvyšuje zhruba o dvě procenta. Polovina dospělých Čechů má nadměrnou hmotnost, 17 procent dokonce trpí obezitou. S obezitou stoupá i počet nemocí, které s ní souvisejí, například jsou to diabetes nebo kardiovaskulární choroby.

Američtí vědci z univerzity v Severní Karolíně přišli loni se závěrem, že s problémem nadbytečného tuku se nedokázaly vypořádat nejen bohaté, ale ani chudé země. Počet lidí s nadváhou, jichž je údajně ve světě kolem jedné miliardy, tak přesáhl počet hladovějících (800 milionů).