Pavel Kuchynka z Očního centra Praha, který je také přednostou oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady  v Česku zavádí laserovou metodu, při níž laser na povrchu rohovky pacienta vypálí zóny pro vidění na blízko i na dálku. Pacient může jít do práce již druhý den po zákroku, ale konečný výsledek se projeví až po pěti měsících. Člověk pak při denním světle může číst bez brýlí. Večer na delší čtení je lepší použít slabé brýle. Nejlepší je korigovat obě oči. Kuchynka je zatím v ČR jediný, kdo má oprávnění tento zákrok provádět.

Tato metoda se ve světě používá necelý rok a je vhodná pro lidi, kteří jsou mírně dalekozrací a je jim zhruba 45 až 50 let. Není vhodná pro ty, kteří na dálku brýle nepotřebují. Podle Kuchynky jde vývoj rychle kupředu a toto omezení pravděpodobně do roka přestane platit.

Vetchozrakost je postupná ztráta zaostřování na blízko. Začíná už v 15 letech, ale člověk, který měl doposud zrak v pořádku, ji pociťuje asi od 45 let. Projevuje se nejčastěji tím, že člověk potřebuje nejprve skla s jednou a půl dioptrií na blízko a později ve vyšším věku se třemi a půl dioptriemi.