Hlavní obsah

Ženy, které se kochají uměním, zapojují do procesu obě poloviny mozku, kdežto muži jen pravou hemisféru. To ukazuje na možné rozdíly ve našem vývoji: muži sledují umělecké dílo jako celek, kdežto ženy vnímají i drobné detaily.

Ženy vnímají umění jinak než muži

Vědci žádali deset mužů a deset žen, aby posoudili krásu obrazů a fotografií krajin, které zachycovaly městské a venkovské motivy. Přitom sledovali magnetická pole, která produkovala elektrická aktivita v jejich mozku. Test ukázal, že muži i ženy, do vnímání umění zapojili část mozku, která nám pomáhá s vnímáním prostoru, - takzvaný parietální lalok.

Zatímco ženy zapojovaly tuto část mozku v obou mozkových hemisférách, muži vnímali jen pravou částí mozku. Jak uvádí BBC, vědci se domnívají, že je to proto, že ženy si dávají informace, které z obrazu získávají, do kontextu a soustředí se i na konkrétní prostorové uspořádání věcí na obrázku. Muži vnímají spíše jen celek.
Tyto rozdíly se zřejmě vyvinuly už před milióny let, když lidé žili jako lovci a sběrači. Lov, kterému se věnovali muži, vyžadoval schopnost koordinace. Ta pomáhala sledovat pohybující se zvěř.

Muži jsou lepší v navigaci

Prostorové vnímání zaměřené na "kategorizaci" zase bylo užitečné při sbírání ovoce, kořenů či bobulí, což byly tradičně úkoly, kterým se věnovaly ženy.

"Ženy často mají lepší povědomí o tom, jaké předměty se kolem nich nacházejí, a to včetně věcí, které se nezdají být v daný okamžik relevantní. Muži jsou zas často lepší v navigaci," tvrdí profesor Francosco Ayala a dodává: "Muži užívají k řešení navigace především orientační strategie, které se zakládají na vzdálenosti a základní orientaci. Ženy k navigaci přistupují spíše tak, že si pamatují orientační body a relativní vztahy mezi nimi, jako ´napravo´ či ´nalevo´.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků