Hlavní obsah

Ženy může mužský pot přitahovat

Taky si někdy říkáte, jak může vaše kamarádka žít s tím odporně páchnoucím mužem? Je to jednoduché. Nejspíš v jeho potu cítí látku, která v ženském mozku probouzí chuť na sex a citlivé jedince může dokonce vzrušit.

Ženy může mužský pot přitahovat

Látku rozpoznali a izolovali lékaři z University of California v čele s doktorkou Claire Wyartovou. Složka z mužského potu je chemicky androstadienon,který vzniká rozpadem molekuly testosteronu - mužského pohlavního hormonu. Právě androstadienon je pravým feromonem a ve vyšší koncentraci ženy nejen přitahuje, ale také sexuálně vzrušuje.

"Působí hormonální, fyziologické a psychologické změny v ženském těle," tvrdí Claire Wyartová. Mužský feromon by mohl sloužit jako lék pro ženy s hormonálními poruchami a ztrátou chuti na sex.

Čistý androstadienon voní poněkud nejasně jako pižmo. Pokud si k němu žena přivoní, její nálada, sexuální vzrušení a hladina kortizolu se zvýší.

"Pot je složitá směs. Je možné, že mnoho dalších molekul v něm může vyvolat hormonální změny u žen," prohlásila doktorka Wyartová. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků