Hlavní obsah

Třetina žen by se úplně vzdala menstruace

Mnohé ženy by si přály menstruovat maximálně jednou za čtvrt roku. Třetina by se pak menstruace zřekla úplně. Důvodem jsou především tělesné a psychické obtíže a nucená sexuální abstinence. Informovala o tom sexuoložka Hana Fifková.

Třetina žen by se úplně vzdala menstruace

Statistické údaje sice pocházejí z nizozemského průzkumu, v Česku je ale podle sexuoložky situace srovnatelná.

Nepřerušená antikoncepce

Pokud ženě měsíční menstruace vyhovuje, nemusí se jí podle Fifkové vzdávat. Přináší-li jí naopak stres a nepohodlí, je unavená, nemůže spát, přepadají ji záchvaty nezvladatelného přejídání či nemůže jíst, může si zvolit vlastní řešení, kterým je nepřerušené podávání antikoncepce.

Podle Davida Cibuly z gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice volí tuto možnost v západní Evropě a USA stále více žen. Patří mezi ně sportovkyně, ženy pracující v armádě i ty, které tak činí ze zdravotních důvodů - některým ženám se v době menstruace zhoršuje například akné.

Při kontinuálním užívání se nedělá po třech týdnech podávání pilulek týdenní přestávka. Pokud žena užívá hormonální náplasti, nalepuje si je rovněž bez týdenního přerušení. Gynekologové v zásahu do menstruačního cyklu nevidí žádné ohrožení ženského zdraví.

Splněné přání

V prehistorických dobách menstruovaly ženy zhruba stošedesátkrát za život, dnešní ženy mají v průměru 460 cyklů. Menstruují od dvanácti let, o čtyři roky dříve než jejich předkyně. Zároveň se zkrátila doba kojení ze tří let na několik měsíců. Ženy mají méně těhotenství, méně kojí, s prodlužováním života se také posunula hranice menopauzy.

Dávná společnost se dívala na ženu v době menstruace jako na nečistou, dodnes například hinduistické ženy nesmějí ve svých dnech připravovat muži jídlo a buddhistické ženy zase nesmějí vstupovat do chrámu. Naproti tomu ghanská dívka se při své první menstruaci stává na dva týdny královnou-matkou a je jí splněno každé přání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků