Hlavní obsah
Žluté, oranžové a červené květy ztělesňují žhavou atmosféru. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Radim Uzel: Skrytý význam různých barev

Laboratorní vyšetření, rentgeny, EKG, počítačová tomografie, magnetická rezonance nebo třeba ultrazvuk. Lékařská věda má dnes k ruce spoustu užitečných vyšetření. Podobně jako současná psychologie.

Žluté, oranžové a červené květy ztělesňují žhavou atmosféru. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Radim Uzel: Skrytý význam různých barev

Žádáte třeba o zbrojní průkaz? Test jistí, zda nejste větším násilníkem než běžný občan. Chcete se stát generálním ředitelem? Tentokrát určí vaši všeobecnou i sociální inteligenci a může předpovědět riziko sexuálního obtěžování sekretářky. Různými testy procházejí řidiči, hasiči, strojvůdci i samotní psychologové.

Sexuální úchylku pak může zachytit takzvaný falopletysmograf. Na penis vám namontují speciální manžetu a promítají obrázky různých nahotin, sexuálních akcí, násilností a nemravností.

I nepatrné změny v prokrvení pohlavního orgánu mohou signalizovat nečekané věci. Tato křivka však představuje pro zodpovědného soudního znalce pouze pomocné kritérium, nikoliv důkaz. Psychologické dotazníky nemusí být vždy stoprocentně průkazné. Často nezjistí objektivní stav, ale spíše řeknou, jak člověk vidí sám sebe nebo jak by chtěl, aby ho viděli ostatní.

Barevný test

Na relativně objektivním hledisku je založen takzvaný barevný test. Vynalezl ho švýcarský psycholog Dr. Max Lüscher z Basileje. Zjistil, že se díky volbě určitých barev dají zjistit psychologické rysy pozorovatele.

Podobné osobnosti vybírají vždy podobné barvy. Odtud je pak už jen krůček k testování partnerů, zda se budou k sobě hodit. S barevnými testy tedy mohou pracovat jak partnerské poradny, tak třeba i rozvodové soudy.

Základní test předkládá osm standardních barev. Dělí se na základní (modrá, žlutá, červená a zelená) a pomocné (fialová, hnědá, šedá a černá). Preferenci určité barvy prý můžeme považovat za spolehlivý ukazatel, který zjistí, jací opravdu jsme. To je veliký rozdíl proti ostatním psychologickým testům. U nich lze výsledky ovlivnit vůlí nebo záměrným lhaním.

Pro sexuální diagnostiku se pak používá takzvaný erotický typogram.

Každá ze čtyř barev představuje jiné erotické zaměření:
1. oranžově červená – sexuální vzrušivost
2. lososově růžová – nedočkavá fantazie
3. purpurově fialová – citlivá rezonance
4. tmavě fialově modrá – oddaná vazba

Existují samozřejmě lidé, kteří psychologické závěry na základě barevných testů zpochybňují.

Před lety jsme s jednou psycholožkou testovali ženy těsně před gynekologickým vyšetřením a po něm. Výsledek se během krátké doby změnil u mnoha z nich. K našemu překvapení.

Týkal se sexuální vzrušivosti i tří dalších zkoumaných parametrů. Bohužel jsme neměli dost pacientek a zjištěné výsledky proto nebyly statisticky průkazné. Raději jsme je nezveřejnili. Představují však hozenou rukavici mladším následníkům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků