Hlavní obsah

Obézních lidí je na planetě více než 1,7 miliardy

Počet obézních lidí na planetě je nejspíš větší než 1,7 miliardy. Tvrdí to odborníci, které cituje zpravodajský server BBC News. Mezinárodní skupina pro boj s obezitou (IOFT) míní, že současná metoda pro určování obezity není naprosto správná. Na základě této metody se hovoří o 0,85 miliardy obézních lidí.

Obézních lidí je na planetě více než 1,7 miliardy

Badatelé mají za to, že tato metoda si neumí poradit s faktem, že ze všech ras jsou nejvíce k obezitě náchylní Asijci. Jim se tuk ukládá především v břišní oblasti, což je ze zdravotního hlediska dost riskantní.

Skutečnost, zda je člověk obézní, se zjišťuje podle propočtu, při němž se porovnává výška a váha. Obézní je člověk s indexem hmotnosti 30, činí-li tento index 25 a více, má osoba sklon k nadváze. Index 30 má například člověk, který váží 100 kilogramů a měří 170 centimetrů.

Předseda IOFZ Philip James je přesvědčen o tom, že nedocenění počtu obézních lidí je jednou z příčin selhávání vlád při řešení stále naléhavějšího problému obezity.

Jedna z expertní skupin Světové zdravotnické organizace soudí, že Asijci, kteří mají index hmotnosti 23,3, mají také větší riziko, že onemocní nějakou chorobou, jež je s obezitou spojena. IOFT si navíc myslí, že dost velká část z 3,6 miliardy Asijců má index hmotnosti větší než 23,3.

Profesor Arne Astrup, jenž je jedním z předsedů Mezinárodní společnosti pro studium obezity, považuje obezitu za globální epidemii, která zhoršuje průběh řady nemocí, které se podle něho u obézních lidí plně projeví až v příštích dvaceti letech.

S obezitou souvisejí kromě jiných kardiovaskulární nemoci, cukrovka, vysoký tlak a zhoubné nádory.

Odborníci předpokládají, že přímo obezita je každý rok příčinou úmrtí 320.000 lidí v Evropě a více než 300.000 v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků