Hlavní obsah
Nereálná očekávání ničí vztahy. Foto: Profimedia.cz

Manželské mýty, které velmi snadno zničí vztah

Při vstupu do svazku manželského či partnerského má spoustu z nás mnoho nereálných očekávání a různých plánů, které v konečném důsledku nebudou nikdy zcela naplněny. Podle jihoafrického klinického psychologa Arnolda A. Lazaruse, a také autora koncepce manželských i rodinných mýtů, stojí právě tyto věci za největšími problémy v soužití dvou lidí.

Nereálná očekávání ničí vztahy. Foto: Profimedia.cz
Manželské mýty, které velmi snadno zničí vztah

Pokud hned na začátku vztahu dokážou partneři svá očekávání a plány sdílet, je to přesně to, co stmeluje jejich vztah. Jakmile ale o nich bude přesvědčený pouze jeden z nich, navíc je začne používat vůči druhému jako nástroj manipulace, stanou se vysoce destruktivními.

Lazarus vytipoval dvacet čtyři základních manželských mýtů, které platí v anglicky mluvící kultuře. S řadou z nich se běžně setkáváme také v českých luzích a hájích. Podívejte se s námi na ty nejfrekventovanější z nich.

1. Dělba práv i povinností rovným dílem

Za první z nich můžeme považovat mýtus o tom, že se manželé musí dělit rovným dílem o svá práva a povinnosti. Jeho propagace bývá typická pro manželství, ve kterých dochází ke sporům o kompetenci, podobně jako pro manželství dvoukariérová nebo tam, kde se věčné spory o spravedlivé rozdělení staly problémem zástupným, jenž má zakrýt podstatnější potíže v jiných oblastech.

Na tvrzení, že manželé mají stejná práva a povinnosti, není nic špatného. Jakmile však někdo bude chtít otrocky naplnit svou nerealistickou představu o spravedlivé dělbě, snadno narazí na fakt, že to není snadné. V mnoha případech to bývá nemožné nebo aspoň zcela nepraktické. O čem mluvím?

Každý z partnerů si samozřejmě může vyprat jednu ponožku, půl podprsenky, ukrojit půl krajíce chleba nebo vyžehlit půl kapesníku. Ale vznikl by z toho zjevně nesmyslný kocourkov. Asi nejsem sama, komu připadne efektivnější, když si rozdělí své kompetence a práci podle toho, v čem je každý z nich lepší a co bude rozumnější i z hlediska provozu rodiny. Představuje to přece jenom jistější cestu ke kýženému cíli.

2. Společně vše

Podle druhého mýtu musí manželé dělat všechno spolu. Pokud ho vezmou doslova, jsou jeho následky stejně destruktivní a neefektivní jako u toho prvního.

Aby manželství fungovalo, musí zahrnovat jak věci, které spolu manželé budou vzájemně sdílet, tak také správnou míru osobní svobody jedince. Když bude jeden z nich nutit do společných činností toho druhého, vyvolá to odpor, nejspíš i s destruktivními následky.

Připadá mi typické, že nositeli tohoto mýtu bývají partneři nadměrně závislí, žárlivci nebo lidé infantilní, kteří vnímají partnera spíš jako rodiče a bez něho jsou nejistí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků