Nyní se však ukazuje, že partnerova ochota a schopnost milování vybuzená tabletou v ženách vyvolává spíš nepříjemné pocity hraničící se stresem.

Hovoří o tom i studie, kterou na základě tříletého výzkumu zpracovala Annie Pottsová z univerzity v novozélandském Canterbury. Shromáždila v ní poznatky z rozhovorů se sedmadvaceti ženami, jejichž manželé čelili impotenci právě pomocí viagry.

Sex na povel

"Když si vezme pilulku, je to jako pokyn, že jdeme na věc," řekla o nynějším zcela neromantickém chování svého chotě osmačtyřicetiletá žena.

Sex takříkajíc na povel a pouze kvůli požití povzbuzujícího prášku nevyhovuje ani dalším stejně postiženým ženám, jejichž partneři se domáhají práva na plnění manželských povinnost. "Najednou se u nás všechno točí kolem viagry," postěžovala si jedna šedesátiletá účastnice průzkumu.

Nepříznivými vedlejšími účinky pilulky na potenci se kromě zatím nevyjasněných případů náhlého slábnutí zraku jejích konzumentů nikdo příliš nezabýval. A přitom mají nesporný negativní dopad i v sociální oblasti. Množí se partnerské konflikty, které vyvolávají změněné sexuální praktiky, a narůstá strach z možné mužské nevěry.

"Kvůli viagře se žena ocitá pod tlakem být neustále sexuálně aktivní," doplnila k tématu Meika Loeová z newyorské Colgate University.  

Pilulka bez souhlasu

Některé partnerky také dokáže naštvat, že si jejich milenci berou modrou pilulku, aniž by si předem od nich vyžádali souhlas. Jiné trpí pocity viny, když se odmítají podílet na postelových hrátkách s mužem, který ji už požil.

Annie Pottsová, Meika Loeová i jejich další kolegyně upozorňují také na to, že ženy, které nijak netouží po zvýšené sexuální aktivitě, se mohou záhy samy začít považovat za zcela dysfunkční a vyhaslé. Narozdíl od příslušníků silnějšího pohlaví se totiž s přirozeným úbytkem pohlavní touhy umějí snáze smířit.

"Proč jen muži nechtějí akceptovat, že přibývající věk přináší změny i do milostného života," posteskla si jedna z dotazovaných.