1. Často rušíte své plány s kamarády, abyste mohli být se svým protějškem

„Stejně jako u většiny ostatních věcí je rovnováha klíčem ke zdravému vztahu. Pokud trávíte až příliš času s partnerem, je dost možné, že tím uškodíte nejen svým přátelům, ale také vztahu. Nic se nesmí přehánět,“ tvrdí terapeutka Anna Possová.

2. Důležité zprávy od přátel se dozvídáte z jejich sociálních sítí

„Pokud se dozvídáte důležité informace o svých nejlepších kamarádech prostřednictvím sociálních sítí, pak je něco špatně. Zásnuby, nový vztah, vážná nemoc nebo dovolená jsou milníky, které by vám neměly uniknout a měli byste se o nich dozvědět přímo od svých přátel. Zamyslete se proto, jestli vám vztah náhodou nezúžil vidění a vy věnujete přátelům patřičnou pozornost,“ říká psycholožka Marie Landová pro Huffington Post.

3. Když jste se svými přáteli, mluvíte jen o svém partnerovi/partnerce

„Je naprosto přirozené, že pokud se těšíte z nového vztahu, chcete o něm neustále mluvit a probírat ho skrz na skrz. Je však důležité, aby se toto téma nestalo hlavním nebo dokonce jediným tématem celého rozhovoru s vašimi kamarády. Nezapomeňte proto do rozhovoru zahrnout i ostatní aspekty života a vyptávejte se přátel na jejich problémy a novinky,“ doporučuje rodinná terapeutka Andrea Wachterová.

Jak na spokojenější vztah?
7 vět, které vypovídají o šťastném vztahu
Okořeňte svůj milostný život pomocí pár jednoduchých triků
 Proč jsou ve vztahu důležité hádky
Jak docílit, aby byl váš vztah v roce 2019 ještě lepší

4. I když o svém protějšku nemluvíte, neustále na něj myslíte

„Při konverzaci s přáteli byste rozhovor měli plně vnímat, a ne lítat myšlenkami v oblacích. Pokud se proto nemůžete soustředit na věci, kterým byste za normálních okolností rádi věnovali pozornost, a místo toho myslíte na svého partnera, pak by váš vztah mohl být překážkou,“ říká Landová.

5. Váš partner si vás nárokuje jen pro sebe

Zejména v počátečních vztazích je normální, že čas, který jste dříve věnovali svým přátelům, nyní přísluší vašemu partnerovi či partnerce. Problém nastává ale v případě, kdy vás partner odrazuje od kamarádů, manipuluje s vámi nebo vám vyloženě zakazuje se s nimi stýkat.

6. Partner žárlí na vaše přátele

Spousta lidí si myslí, že je správně, aby partner alespoň trochu žárlil, pokud si druhý vyrazí s přáteli. To je ale špatně. Lidé jsou mnohostranně zaměření a složití, proto je potřeba, aby se stýkali s různými druhy lidí. Žárlení na přátele zavání obsesivní poruchou.

7. Vaši přátelé se partnerovi vyhýbají a neřadí ho do společné party

Pokud se vaši přátelé vyhýbají společnosti vašeho partnera, nebo vás dokonce ani nezvou na akce společně, je potřeba se zamyslet, jestli se v přítomnosti partnera nechováte jinak. Promluvte si s přáteli o tom, kde je problém, jinak by se mohlo stát, že si v budoucnu budete muset vybrat mezi přátelstvím a vztahem.