„Po šestačtyřicátých narozeninách se muži obecně přestanou trápit módními trendy, a dokonce se přestanou snažit být fit a v kondici,“ tvrdí podle agentury Famous autoři výzkumu ze společnosti Benenden Health na stránkách deníku Metro. Ženy pak dospějí do stejného stavu až v devětapadesáti, o třináct let později.

Podle Paula Keenana z Benenden Health obě pohlaví – ačkoli každé v jiném věku – začnou více lpět na pohodlí a uvolněnosti než na imagi a vzhledu.

Ženy v péči o sebe poleví prý těsně před šedesátkou.
FOTO: Profimedia.cz

Je jistě pohodlnější netýrat tělo cvičením a podlehnout pohodlí. Na paměti je ale třeba mít i pocity svého protějšku. Je totiž důležité být si se svým partnerem stále dotykově příjemní. To je základní předpoklad pro to, aby člověk byl s někým schopen partnersky žít. Podle psycholožky Alice Vondrové je právě dotyková příjemnost (apetence) základním aspektem toho, jak s někým žít nablízku a vyvíjet erotiku. A na to by se nemělo zapomínat.

Těžko ale bude své partnerce, či partnerovi „vonět“ jedinec, který na sebe přestane dbát. Když např. ztloustne či začne zanedbávat osobní hygienu nebo obě věci najednou. „Ono, když se k člověku blíží páchnoucí hora tuku, tak nemyslím, že by bylo možné rozpoutat nějaké erotické dusno,“ říká psycholožka Alice Vondrová.

Když už přestane fungovat zmíněná apetence, je to jen krůček k fyzickému odporu. Na otázku, zda se tento problém dá vyřešit, odpovídá psycholožka záporně. Řešením je podle ní prevence, aby k fyzickému odporu nemohlo dojít. „V momentě, kdy tady dotykový odpor je, tak za svou mnohaletou zkušenost vím, že s tím se už většinou nehne,“ dodává.