Přibližně 21 % mužů přiznává, že tajně plánuje setkání po letech se svou bývalou láskou. Muži s největší pravděpodobností chtějí znovu zažít vášeň, která provázela jejich první vztah. 24 % respondentů přiznává, že stále neovladatelně touží po své bývalé.

Podle britského deníku Daily Mail se však nejedná pouze o muže. Čtyři z deseti žen přiznávají, že ve chvíli, kdy se rozhodly sejít se svou první láskou, v podvědomí věděly, že jejich cílem je svého bývalého přítele znovu svést.

Ukázkovým příkladem je i topmodelka Kate Mossová, která měla čtyřletý vztah s hercem Johnnym Deppem a ještě rok po jejich rozchodu se v médiích svěřila: „Ještě jsem nepotkala někoho, s kým bych chtěla mít dlouhodobý vztah. Myslím si, že jsem se ještě nepřenesla přes rozchod s Johnny Deppem.“

Shledání s první láskou nemusí mít happy-end

Nejčastějším způsobem, jak své bývalé partnery lidé kontaktují, jsou sociální sítě, které otevírají možnost vyhledat osoby, se kterými nejsme dlouhá léta v kontaktu. 74 % žen použilo při hledání své první lásky facebook. Muži nejvíce využívají e-mail nebo sms.

Psychologové však varují před možností snažit se znovuobnovit vztah se svou první láskou. Profesor psychologie Cary Coper z Lancasterské univerzity radí: „První lásky v nás zanechávají velký emoční dojem. Většinou jde o silnou citovou zkušenost a my si poté pamatujeme jen ty krásné, bezprostřední a bezstarostné dny.“

„Zapomeneme na žárlivost a zlomené srdce a máme tendenci vidět tyto vztahy skrze růžové brýle. Ale je hloupost myslet si, že po deseti, dvaceti letech bude situace absolutně stejná, okolnosti se změnily,“ dodává Cary Coper.

Lidé, kteří touží po své první lásce, to dělají pravděpodobně proto, že jsou nešťastní ve svém současném vztahu, ale bojí se to řešit.