„Ženy i muži s takovým vývojem většinou počítají. U žen ale častěji dochází k mylným představám, že našly svého vyvoleného. Ten se vzápětí ztratí se zapadajícím sluncem a zbyde jen trpké zklamání. Všeobecným pravidlem tedy je: co se stane na dovolené, ať tam také zůstane,“ radí Martina Horáková ze seznamovací a sociální sítě Leyter.com.

Psychologové tvrdí, že muži hledají hlavně krátkodobý intenzivní zážitek, zatímco ženy trvalý a dlouhodobý vztah. Na dovolené to platí dvojnásob. Dovolená se skvěle hodí na flirtování, pro budování dlouhodobého vztahu ale není nejvhodnější – na vzájemné poznání zbývá většinou jen velmi málo času.

Navíc pokud si jedinec příliš rychle začne budovat naděje, které vycházejí z něčeho nemožného, zůstane pravděpodobně zklamán. Existují samozřejmě případy, kdy se z nezávazného flirtu stane regulérní vztah. To však vyžaduje zájem obou zúčastněných stran a nové kolo poznávání se v rámci běžného života, a ne jen na lehátku u bazénu.

Atraktivita skončí u moře

„Naše prezentace ve chvílích volna a pohody je často značně odlišná od běžné skutečnosti. Pokud to ale partnery k sobě stále táhne, proč ne, mohou pro sebe být těmi pravými,“ vysvětluje odbornice z internetové seznamky. Většina lidí po chvilce zjistí, že jejich nový partner byl mnohem atraktivnější v prázdninovém letovisku, a pod vlivem pochybností a zklamání jejich zájem postupně upadá.

Obzvláště obezřetní by měli být ti, kteří se ze vzrušující dovolené vrací ke stálému partnerovi. Ať už byl letní románek sebevíc báječný, nemá cenu ničit si jím fungující a stabilní vztah. Na druhé straně může být takový příležitostný zálet motivací pro změnu stávajícího nefunkčního partnerského vztahu, ať už ve formě oživení či jeho definitivního ukončení.

„Vždy záleží na konkrétních lidech a situaci. Ať už si z letního flirtu uděláte příjemnou vzpomínku či nový vztah, dbejte na to, ať vaším románkem pokud možno netrpí jiní,“ uzavírá Martina Horáková z portálu Leyter.com.