S postupem doby se očekávání a požadavky na české ženy zvyšovaly. Vystudovat vysokou školu, založit rodinu, postarat se o ni a ještě se věnovat kariéře. Zároveň stíhat připravit teplé večeře, uklízet, prát, žehlit a k tomu ještě navíc výborně vypadat.

Dnes se tato situace mění, protože jsme dospěli do doby chápavých mužů, kteří toho už tolik nevyžadují a stále více se chtějí podílet také na výchově dětí.

"V posledních 20 letech se v České republice výrazně proměňuje role žen a mužů. Ženy se výrazně emancipují a v rodinách je tudíž stále častěji na stole otázka, kdo bude vychovávat děti, kdo bude vydělávat, kdo pečovat o domácnost a kdo o rodinný rozpočet. To má pak vliv na vývoj v domácnosti - dny se organizují jinak, než bylo zvykem," vysvětluje pro projekt Zlaté chvíle PhDr. Jiří Vinopal z Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Představa dokonalého otce

Muži na mateřské přestávají být vzácností.

FOTO: fotobanka Profimedia

Model rodiny pracující matka a otec v domácnosti také vyžaduje intenzivnější práci na samotném vztahu muže a ženy. Muž potřebuje cítit, že pro rodinu něco znamená, a pokud žena převezme veškeré jeho role, může se stát, že místo vděku a obdivu si najde někoho méně schopného.

Je tedy velmi důležité, aby zaměstnané ženy našly určitý konsenzus a nezapomínaly na to, že alespoň v některých ohledech by měli mít muži navrch. Pokud je váš muž v domácnosti, pak by měl mít pocit, že je pánem alespoň ve vaší posteli. Nezapomínejte tedy na čas strávený jen s ním a pravidelné "dobíjení" mileneckých baterií.

Nejlépe se vám to povede, když jednou za čas odložíte děti k babičce či jim pořídíte chůvu a společný čas aktivně strávíte předehrou v podobě dobré večeře, návštěvou kina či divadla apod.