Doktorka Jocelyn Wentlandová z University of Ottawa zjistila, že mladí lidé mají svá nepsaná pravidla pro sex mimo vztah. Sledovala věkovou skupinu 18 až 27 let a ve své doktorandské práci popsala čtyři základní typy nahodilého sexu:

  • soulož na zavolání,
  • přátelství s výhodami
  • sex na jednu noc
  • sexuální kamarádství.

Všechny tyto typy mají nuance odlišující je od sebe. Soulož na zavolání je pozvání k sexu od někoho prostřednictvím esemesky či telefonátu bez předešlé domluvy, jedná se o spontánní akci většinou ovlivněnou alkoholem jednoho či obou zúčastněných.

Sex na jednu noc je skutečným nahodilým sexem, který provozují dva lidé, kteří se potkali v baru. Po sexu se většinou ihned rozcházejí, případně přespí spolu, ale ráno se bez snídaně a rozloučení rozejdou. Navíc se znova nesejdou.

Nejsložitějším z hlediska psychologie je pak přátelství s výhodami, poněvadž mezi sexuálními partnery existuje silné přátelství. Problém může nastat především ve chvíli, kdy jsou oba sexuální partneři součástí skupiny, v níž tají to, že spolu občas souloží. Sex je ale nezávazný a přátelé se nijak neomezují jako partneři ve vztahu.

Sexuální kamarád by mohl vypadat jako přátelství s výhodami, ale není tomu tak. Dvojici spojuje právě jen sex, kvůli němuž se scházejí, ale jinak se více nepřátelí, emocionální připoutání a sdílení soukromí je v tomto případě mnohem menší než u přátel s výhodami.

„Muži i ženy přesně znají pravidla chování v každém z těchto typů vztahů,“ tvrdí Wentlandová.