Čím víc na sever, tím mají teplokrevní živočichové kratší vnější výběžky těla (uši, prsty, penis), čím více na jih, tím je plocha těla kvůli ochlazování větší a větší jsou také ony výběžky těla – a u člověka i penis. 

Etnické rozdíly jsou však větší spíš v klidové fázi penisu. Když srovnáme průměrného seveřana, jeho nohy a ruce jsou kratší a zavalitější, trup širší a méně protáhlý a kratší a zavalitější jsou také prsty, uši, nos a pyj. V chladném prostředí totiž tělo musí více šetřit s teplem, a to se daří lépe v těle s maximálním objemem při minimálním povrchu těla.

Seveřané mohou překvapit

Naopak v Africe, kde dosahují teploty vysokých hodnot, se lidé přizpůsobili podmínkám a jejich údy jsou štíhlejší, protáhlejší, jejich vnější výrůstky mají větší plochu, a to platí pro rty, nos, uši, prsty, dlaně, chodidla, ale také právě pro mužský pohlavní úd.

Rozdíly ve ztopořeném stavu jsou ale menší, a zatímco jižané bývají častěji tzv. showers (v klidovém stavu ukazují hodně, ale už tolik při erekci nerostou), seveřané bývají častěji growers (v klidovém stavu mají penis malý, ale ten se při erekci výrazněji zvětšuje). U prvních je tak hned jasné, na čem sexuální protějšek je, druzí zase mohou více překvapit.