Za vše může opět lidský papilomavirus (HPV), který v ženských rodidlech může vyvolat rakovinu děložního čípku. Při orálním sexu jsou ale ohroženi muži i ženy stejně.

Lidé jsou promořeni více než stovkou různých kmenů HPV, z nichž některé mají silnou karcinogenitu – vyvolávají rakovinné bujení. Jeden kmen je dokonce zodpovědný za 99,7 procenta rakoviny děložního čípku. Ale HPV se může dostat do úst a prosperovat v nich. A i tam mohou některé agresivní kmeny vyvolávat rakovinné bujení. Podle profesorky Tiny Dalianisové, viroložky z Karolinska institutu ve Stockholmu, mají lidé s HPV v ústech častěji rakovinu mandlí.

Očkovat by se měli i chlapci

„Dnes už je to epidemie,“ tvrdí Dalianisová k nákaze virem HPV. V ústech či na genitáliích ho má až polovina všech pohlavně aktivních lidí s maximem u věkové skupiny 18 až 26 let. A orální sex je zvláště oblíbený u mládeže, u níž je výskyt viru nejvyšší.

Před zhoubnými kmeny HPV16 se lze chránit očkováním. Většinou se vakcína podává dívkám před započetím pohlavního života. Látka je pak chrání nejen před rakovinou děložního čípku, ale také před rakovinou mandlí, tvrdí Dalianisová. Podle vědců by se tedy měli nechat očkovat i chlapci.

HPV zvyšuje také riziko rakoviny konečníku. Do něj se dostávají viry během análního styku s infikovanou osobou.