"Neměli jsme v nemocnici žádné neurochirurgické nástroje. Umíral, a tak jsem neměl na vybranou, než zaběhnout do železářství, koupit vrtačku a popadnout kleště, které mám na opravování auta," vylíčil v rozhovoru s agenturou Reuters Cesar Venero. "Samozřejmě jsem je sterilizoval," dodal konejšivě.

Sedmačtyřicetiletého pacienta Centena Quispyho dovezli do nemocnice v Andahuaylas asi 400 kilometrů jihovýchodně od peruánské metropole Lima poté, co dostal při pouliční rvačce ránu do hlavy kovovým předmětem. "Vyvrtal jsem mu do lebky otvory, kleštěmi vytáhl úlomky kostí a odstranil chuchvalce sražené krve, které mu tlačily na mozek," popisoval podivuhodný zákrok Venero.

Andahuaylas je jednou z nechudších oblastí v Peru - zemi, v níž více než polovina z 27 milionů obyvatel žije pod hranicí chudoby. Doktor Venero, který vydělává v přepočtu asi 12 tisíc korun měsíčně, prý už řemeslnických nástrojů použil k operaci pětkrát, ale při méně závažných chirurgických zákrocích. A co pacient? Nejenže přežil, ale teď už se v limské nemocnici krásně zotavuje.