Hlavní obsah
Celulitida trápí častěji ženy než muže. Foto: Profimedia.cz

Problém, který trápí téměř všechny ženy

Celulitida trápí 90 % žen, a to včetně ultraštíhlých modelek. Nejedná se tedy jen o problém spjatý s nadváhou, jde o mnohem složitější proces, který ovlivňuje celá řada faktorů. Ať už se jedná o špatný životní styl, nedostatek pohybu, kouření, nadměrný stres či hormonální nerovnováhu.

Celulitida trápí častěji ženy než muže. Foto: Profimedia.cz
Problém, který trápí téměř všechny ženy

Celulitida trápí častěji ženy než muže, jelikož se jim v problematických partiích stehen a hýždí ukládají větší zásoby tuku. Může za to hormon estrogen, který usnadňuje ukládání tuku, zadržování vody a sodíku v těle. Kvůli zvýšenému objemu podkožních tukových buněk, které tělo vytlačuje proti povrchu pokožky, vzniká celulitida.

U mužů to jde hůře - jednak jim chybí ženský hormon estrogen, a pak také mají jinak uspořádanou strukturu pokožky. Jejich kolagenové vlákno je formováno do tvaru X a pokud u nich dojde ke zbytnění shluku tukových buněk, roztáhne se do stran a kůže zůstane hladká.

Kromě estrogenu má na celulitidu vliv i celá řada dalších faktorů. Proto je tak důležité komplexní řešení tohoto problému. Nikdy tedy nestačí zaměřit se jen na jednu formu léčby. Ideální je propojit zdravý jídelníček s pohybem i s péčí o pokožku.

Lymfatický systém hraje prim

Lymfa neboli míza je bezbarvá tekutina proudící mízními cévami sousedícími s krevním řečištěm. Právě do ní je pak odváděný z buněk i krve odpad, kterého se tělo potřebuje zbavit.

„Když lymfa dobře funguje, tedy koluje, jak má, prochází tělo pravidelně jakousi očistou v oblasti mízních uzlin, což je důležité nejen pro základní fungování těla, ale také imunitní systém, hubnutí (míza totiž odvádí z těla i tuky), cirkulaci krve a prokrvení pokožky a spoustu dalších procesů. Pokud se proudění lymfy komplikuje, pak dochází k hromadění odpadních látek včetně tuku v určitých tkáních. Tím získávají tukové buňky na objemu, jsou vytlačovány na povrch a výsledkem je nižší elasticita kůže a celulitida,” vysvětluje Mgr. Petra Řehořková, wellness koučka z Petra Clinic.

Opět rozproudit lymfu lze hned několika způsoby. V první řadě velmi dobře funguje dechové cvičení. „Lehněte si na záda a pokrčte nohy v kolenou. Uvolněte břišní svaly. Nadechněte se nosem směrem do břicha a podbřišku,“ radí wellness koučka.

„Při takovém nádechu se břicho roztahuje do stran a dolů. Myslete na to, že bedra musí být fixovaná k podložce. Výdech proveďte klasicky nosem. Vše opakujte 5x za sebou. Obměnit a zefektivnit můžete cvičení tak, že budete vydechovat přerušovaně ústy. Stejně tak jako předchozí cvik i tento opakujte maximálně 5x za sebou. A zkuste takovému dýchání věnovat chvilku každé ráno, protože pravidelnost se v péči o tělo vždy vyplácí,“ podotýká Řehořková.

Pomoci může i lymfatická masáž. Jedá se o velmi jemnou hmatovou techniku, která působením určitého nízkého tlaku na kůži a podkoží stimuluje lymfatické cévy. Používají se k tomu speciální hmaty, pro něž je typický nízký tlak a pomalá frekvence.

Využívá se znalostí anatomie a fyziologie lymfatického systému, respektován je směr toku lymfy tak, aby v průběhu manuálního ošetřování směřovala do volně průchodných sběrných lymfatických míznic a uzlin. Ošetření musí vždy začít vyprázdněním mízních uzlin, dále se pak postupuje od centra těla směrem ke končetinám.

„Mělo by se jednat vždy o příjemnou proceduru, nikdy by neměla způsobit bolestivé pocity. Nepoužívají se při ní žádné emulze ani krémy. Obvykle trvá u jednotlivých částí těla 45-60 minut, u celého těla se pak jedná o 120 minut,” vysvětluje korektivní dermatolog MUDr. Edita Jatšová z Laserového centra Anděl.

I zde je nutné opakování. Intenzivní léčebná kúra se provádí až 5krát týdně po dobu 4-6 týdnů. Pokud se jedná o kosmetickou záležitost, pak se doporučuje minimálně 10 opakování, ideálně při frekvenci 2krát týdně.

Po lymfodrenáži je nutné vypít velké množství vody, aby se masáží vyplavené toxiny mohly dostat z těla rychleji ven. Setkat se můžete s únavou, můžete mít tmavou moč, která je jen důkazem toho, kolik toxinů z vašeho těla právě odešlo.

Zleva:

Foto: archív firem

Strava a pitný režim

Chcete‐li mít v těle zdravé buňky, musíte je dobře živit. Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem bílkovin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů, minerálů a antioxidantů (tvaroh, vejce, ovoce a zelenina, ryby, ořechy), které podporují tvorbu kolagenu, pomáhají zpevnit buňky a pozitivně ovlivňují růst a obnovu tkání.

Vhodné je do jídelníčku zařadit dýni, mrkev, jáhly, pohanku, ovesnou kaši, celozrnnou rýži, kukuřici a veškeré luštěniny. Výborné jsou i citrusové plody (citrony, limetky, mandarinky), skořice, máta, zázvor apod.

Naopak omezte jednoduché cukry, které poškozují elastinová i kolagenová vlákna a buňky oslabují. Snižte příjem soli, která v těle zadržuje vodu. „A z jídelníčku vyřaďte všechna smažená a příliš tučná jídla, výrobky z bílé mouky, kávu a v neposlední řadě i veškerý alkohol,” doporučuje osobní trenér a výživový specialista Radek Pajič z Bomton Power Conceptu.

Jídla by měla být bohatá i na vlákninu, která podporuje odstraňování odpadních produktů metabolismu. „Opravdu bohatým zdrojem vlákniny je sušené ovoce (pozor však na přemíru cukru), kukuřice, mandle, jablka, hrušky, ovesné vločky, brokolice či třeba avokádo,” doporučuje výživová poradkyně Věra Burešová z Naturhouse.

Voda je přirozenou součástí těla a každé tělesné buňky. Bez ní zkrátka nic pořádně nefunguje. A pro odplavení všech tukových a odpadních látek, které tělo vyloučí, je voda nezbytná.

„Dávejte přednost neperlivé vodě, neslazeným nápojům a čaji. Pokud vám čistá voda nechutná, přidejte do ní citronovou šťávu, denně tak bez problémů vypijete i dva litry,” doporučuje Romana Šonková ze společnosti Nivea.

Pomoci mohou i bylinky

Zmírnit projevy pomerančové kůže lze i za pomoci vhodných bylin. Jednou z nich je echinacea neboli třapatka nachová, která podporuje správnou činnost lymfatického systému. Právě jeho změny a nedostatečný oběh mívají na svědomí vznik celulitidy.

„Echinacea je silné přírodní antibiotikum. Očistná kúra, připravená z této bylinky, pomůže tělo zbavit škodlivých látek, díky čemu může celý lymfatický systém přirozeně fungovat. Zároveň dokáže tato bylinka zabraňovat zadržování vody, protože je močopudná, a stimuluje redukci nahromaděného tuku. Utlumuje také ty enzymy, které narušují kolagen,” vysvětluje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Ideální je každý den vypít půl šálku odvaru. Vhodné jsou také tinktury, lymfatické koupele, zábaly či spreje vyrobené z této byliny.

Pomoci může i bylina známá jako pýr plazivý. Kromě toho, že jeho výtažek podporuje funkci krevního a lymfatického oběhu, zlepšuje také hormonální nerovnováhu, výrazně se podepisuje na kvalitě pokožky a celkově posiluje organismus. Podobné účinky jako pýr má tinktura gotu-kola.

Řešením může být i tzv. gemmoterapie. Jedná se o léčbu pomocí výtažků z pupenů. Ta by měla být dlouhodobější, protože její účinek se v plné síle projeví v řádu měsíců. Obvykle ji doprovází vnitřní užití tinktury z pupenů rostlin, v tomto případě nejlépe z ořešáku královského. Ten posiluje obranné reakce organismu a vyplavuje z těla toxické látky, které opět stojí za sníženou funkcí lymfatického oběhu a tedy intenzivnějším ukládáním podkožního tuku.

„Před zahájením gemmoterapie je nezbytné detoxikovat tělo za pomoci drenážního prostředku, kterým je například bříza. Ta by se měla užívat zhruba tři dny, následná kúra by pak měla trvat po dobu 3 až 12 měsíců v závislosti na hloubce a rozsahu celulitidy. Aplikace probíhá dvakrát až třikrát denně,” vysvětluje Jarmila Podhorná.

Zleva:

 

Cvičení vše zefektivní

Pohyb je důležitý i v boji s celulitidou. Výborné jsou aerobní aktivity se správnou tepovou frekvencí, kdy se nejlépe spalují tuky, a navíc se i nastartuje krevní a lymfatický oběh potřebný pro odbourávání celulitidy. Výborná je rychlá chůze, pro zdatnější běh, plavání, ale i další sporty.

Mnohdy stačí ale i méně náročný pohyb. „Úplně ideální může být například Pozdrav slunci známý všem milovníkům jógy. Je to pomalé, a přesto důkladné cvičení provázené hlubokým dechem, jež rozhýbe celé tělo a během kterého se rozhýbe právě i lymfatický systém. Vhodné je cvičit i Pět Tibeťanů,“ radí Markéta Brožová, trenérka fitness center Contour.

Zacvičit si můžete i v každé volné chvilce tyto vysoce efektivní cviky:

Cvik

Foto: Nivea

Podřepy se zvedáním nohy – postavte se zpříma s nohama rozkročenýma na šířku boků. Špičky chodidel natočte směrem dopředu. Zatáhněte břišní svaly, nepovolujte napětí a pomalu se snižujte, jako byste se chtěla posadit na židli.

Při návratu do stoje zvedněte pravou nohu do strany. Její špička směřuje k zemi. Poté se vraťte do dřepu a nohu opět pokrčte. Současně se snažte přenést váhu na paty a hýždě tisknout k sobě. Tímto způsobem zapojíte také zadeček. Zopakujte 8x na každou nohu, střídejte strany a zdvihejte současně ruce. Tím spálíte více kalorií.

Cvik

Foto: Nivea

Výpady vzad – postavte se zpříma s nohama rozkročenýma na šířku boků, kolena lehce pokrčená, ruce v bok nebo volně podél těla. Začněte zvednutím pravého kolene před sebe a poté nohu přesuňte za sebe, jako byste se chystala udělat krok vzad.

Snažte se zanožit co nejdále, jedině tak se vám nohy správně protáhnou. Záda a pánev držte kolmo k zemi a břicho zatažené. Vraťte se do výchozí pozice a vystřídejte nohy. Začněte s pěti výpady na každou nohu, postupně počet zvyšujte až na 20 výpadů.

Péče o pokožku by měla být samozřejmostí

Krémy proti celulitidě fungují na principu prohřívání těla a prokrvení kůže. Také hluboce hydratují pokožku, tím pádem je vyživená, hladká a lépe vypadající. Důležitá je pravidelnost.

„Tělová mléka natírejte na problémové partie nejlépe každý den ráno a večer, jednou týdně si najděte čas i na zábal. Aplikujte přípravek proti celulitidě, následně obalte potravinovou fólií, oblečte legíny a zabalte se do deky minimálně na půl hodiny," radí Pavel Orálek z Parfums.cz a dodává:

„Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, provádějte během aplikování krému masáž, díky které se pokožka prokrví a krém lépe absorbuje. Na trhu jsou k dispozici různé produkty, které vám s účinnou domácí masáží pomohou, třeba režné žínky nebo masážní strojek s umělohmotnými či plastovými bodlinkami."

Zleva:

Foto: archív firmy

Jak nám mohou pomoci profesionálové

Svůj anticelulitidní program můžete doplnit i ošetřením ve specializovaných salónech nebo na klinikách estetické medicíny. Každý salón i klinika mají svou osvědčenou metodu.

Přístrojová lymfodrenáž Lymfoven – pracuje s postupující tlakovou vlnou (dochází k naplňování jednotlivých komor ve speciálních návlecích), která účinně nahradí nefungující svalovou pumpu.

„Může se provádět po celém těle, nejčastěji se však zaměřuje na dolní končetiny. Masáž je vnímána jako velmi příjemná a relaxační a má velmi významný vliv na léčbu celulitidy a odstranění pocitu těžkých nohou,” upozorňuje Mgr. Anna Bielecká z Asklepionu.

Kúra Universal Contour Wrap – naprosto dokonale pročistí tělo a kůži, a to čistě na přírodní bázi. Speciálními obinadly napuštěnými roztokem z přírodních minerálů a mořského bahna se ovine tělo a vytvoří se teplý zábal.

„Ještě teplé mořské bahno vytáhne škodlivé látky z tekutiny kolem tukových buněk, zatímco zábalová metoda stlačí a formuje tukovou tkáň. S pomocí vinylového obleku udržuje klient pohodlnou tělovou teplotu. Po zábalu je kůže napnutá, velice jemná a jedinec ztratí několik centimetrů po obvodě," doporučuje masér a terapeut Igor Mekh z Bomton Florentinum.

ICOON přístroj - dokáže si poradit se všemi typy celulitidy. „Nabízí hned tři programy. Zatímco první provádí drenáž dolíčků, za které může převážně nahromaděná voda v organismu, druhý se zaměřuje na celulitidu způsobenou přebytečnými tukovými zásobami. Třetí si poradí s celulitidou v situaci, kdy má žena i další problémy spjaté s cévami,” vysvětluje Anna Margarain z Miracle Esthetic Clinic and Spa.

Radiofrekvence EndyMed 3DEEP™ – neinvazivní metoda, která zlepšuje pružnost kůže, snižuje výskyt vrásek a redukuje celulitidu v oblasti paží, boků, břicha a hýždí.

„Technologie zaručuje okamžitý efekt vypnutí pleti s následnou remodelací kolagenu při dodržení maximální bezpečnosti pro klienta. Přenos energie je mnohonásobně vyšší, než u tradičních radiofrekvenčních přístrojů. Ošetření je vhodné pro ženy i muže a je naprosto bezbolestné,” vysvětluje dermatoložka MUDr. Edita Jatšová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků