Hlavní obsah
 

I ženy mohou hrát pěkný a tvrdý fotbal

Moderní historie ženského fotbalu sahá do 19. století, jeho popularita u nás je ale minimální. Přestože naše reprezentantky začínají dosahovat skvělých výsledků, média tyto jejich úspěchy příliš nezaznamenávají. Což je samozřejmě velká škoda. Jak mnozí fandové i odborníci tvrdí: "Na to že to jsou ženy, dokážou hrát i velmi pěkný fotbal. Jejich zápasy jsou tak mnohdy zajímavější, než tradiční mužský fotbal."

 
I ženy mohou hrát pěkný a tvrdý fotbal

A skutečně se nejedná o žádné "mužatky", jak je mnozí odpůrci nazývají. Důkazem jsou fotbalistky pražské Dukly, které nafotily sexy kalendář a my je s kamerou navštívili. Jak to vypadá na jejich běžném tréninku, můžete vidět na přiloženém videu.

Většina z nich hraje fotbal proto, že je to baví. Obvykle je k fotbalu přivedl jejich otec, někdy ale i kamarádky, které hrály fotbal jako děti se svými sourozenci. Do deseti let totiž trénují kluci s dívkami dohromady. Pak už se začínají objevovat rozdíly. Proto společně s kluky vydrží dívky hrát maximálně do svých 15 let.

Což potvrzuje středopolařka Dukly Ivana Kavlíková. "Lepší hráčky se v přípravce do 10 let klukům plně vyrovnají, ale pak už přestávají stíhat. Kluci jsou rychlejší, důraznější. Holky jsou prostě z fyzického hlediska pomalejší, i když mnohdy obratnější."

Podobně to vidí i trenér Dukly Jan Podolák. "Muži jsou rychlejší a silovější, což ženy dorovnávají svou kreativitou, ale i rychlostí pochopení hry."

I k tréninku se tak u žen přistupuje malinko jinak než u mužů. "Je to dáno i tím, že ženy hrají fotbal především pro zábavu. Fotbal je baví a hrají ho rády, tudíž i tréninky jsou vedeny tak, aby se ženy jen zdokonalily ve svém umění," dodává Podolák.

Dívky týmu FK Dukla Praha nafotila sexy kalendář 2013, jehož prodej má podpořit ženský fotbal na Dukle.

Foto: fkdukla.cz

Hráčky první ligy trénují třikrát týdně. V Dukle hrají druhou ligu a kvůli pracovnímu vytížení hráček trénují pouze dvakrát týdně. U nižších soutěží je to podobné. Víkendy pak mají hráčky všech soutěží totožné, jsou určené pro zápasy.

"Často nás muži haní, že jsme ženy a fotbal je výhradou mužů, ale po zápasech slyšíme chválu. Prý na to, že jsme ženy, jsme hrály pěkný fotbal a kam se na nás muži hrabou apod.," říká středopolařka Dukly Lucie Šmahelová, která hraje fotbal od svých 6let a tedy již 22 let.

Většina hráček se shoduje, že ženský fotbal umí být podobně tvrdý a bohatý na úrazy jako ten mužský. "I holky dokáží tvrdé zákroky, za něž by se ani muži stydět nemuseli. I ženy tedy často v zápalu hry faulují," potvrzuje Šmahelová.

Podle ní lze považovat za nejčastější zranění v ženském fotbale přetržené křížové vazy v koleně.

Letošní finále Ligy Mistriň mezi Olympiguem Lion a 1. FFC Frankfurt.

Foto: Profimedia.cz

Rozdíly mezi ženským a mužským fotbalem 

Ženský fotbal je asi nejpopulárnější ve Švédsku a v USA, kde je oblíbenější, než ten mužský. Ale ani další fotbalové velmoci nezůstávají pozadu. Plně profesionální ligy se hrají i v Anglii, Německu (mají společnou ligu s Rakouskem), Norsku, Španělsku, Japonsku, Austrálii a v Brazílii. V ostatních zemích lze nalézt poloprofesionální ligy či pouze amatérské, jako je tomu u nás.

"V české republice jsou tři soutěže. První liga (celostátní), druhá liga (je rozdělena na Čechy a Moravu) a třetí liga, která se rozděluje na 4 divizní skupiny Čech a 4 divizní skupiny na Moravě. Nejvyšší soutěž je pak 1. liga, přičemž vítězný klub postupuje do evropské soutěže Ligy mistriň - obdobě Ligy mistrů," vysvětluje Ondřej Havlas - manažer ženského fotbalu na pražské Dukle.

Nejlepší a nejpopulárnější fotbalistka všech dob Američanka Mia Hammová

Foto: Profimedia.cz

Největší rozdíl mezi mužským a ženským fotbalem je u nás podle Havlase právě v profesionalitě soutěží. Zatímco muži si plně vydělávají fotbalem, ženy mají fotbal stále jako koníčka. Jen výjimečně jsou i české hráčky v první lize placené - nicméně jejich honoráře se pohybují v řádech tisíců (2 - 5000 Kč). Proto i naše nejlepší hráčky odcházejí hrát do zahraničí.

Za nejúspěšnější českou hráčku fotbalu lze považovat Pavlínu Ščasnou, dceru českého fotbalového kouče, která hrála za nejlepší kluby u nás, v Německu, Švédsku, ale i v USA.

České fotbalové reprezentantky čeká v červnu velmi důležitý kvalifikační zápas s Rakouskem  na ME ve Švédsku 2013. Účast na ME by byl pro Češky splněným snem a zároveň by to mohl být první větší krok k tomu, aby i u nás ženský fotbal získal na popularitě. Tak jako je tomu v jiných zemích světa, což potvrzuje i kompletně vyprodané MS 2011 v Německu.

Nejlepší fotbalistka současnosti Brazilka Marta

Foto: Profimedia.cz

Historie ženského fotbalu

První zaznamenaný ženský zápas byl odehrán v Glasgow roku 1892, o tři roky později v Anglii.

První fotbalistkou, která ženský fotbal proslavila byla  Angličanka J. Honeeyová, která roku 1894 založila v Londýně první ženský fotbalový klub o 3 hráčkách - příslušnic emancipačního hnutí. První oficiální ženský fotbalový klub tak vznikl bezmála o deset let dříve, než ženy vůbec získaly volební právo.

V roce 1926 se fotbal díky L. Drahovzalové objevil i u nás. V následujících letech hrály prim jedenáctky fotbalistek z Prahy a Brna.

První organizovaná ženská soutěž na našem území byla ale Slovenská národní liga za účasti 10 družstev a pomalu se rozběhly i okresní soutěže. Vítězem prvního ročníku - 1967/1968 - se stal Rapid Bratislava.

V 60. letech byl v západoevropských zemích povýšen ženský fotbal na bázi profesionalismu. V NSR bylo v roce 1973 evidovaných až 110 000 fotbalistek. Uskutečnily se i první velké přestupy.

Zrovnoprávnění s muži dosáhly ženy až v roce 1981, kdy bylo rozhodnuto uspořádat první mistrovství Evropy ve fotbale žen. Přihlásilo se do něj 16 ze 34 fotbalových svazů. Od roku 1988 se také koná mistrovství světa.

V roce 1996 se ženský fotbal poprvé představil i na OH v Atlantě

UEFA pak zavedla pravidlo, že každý klub, který chce hrát mužskou Ligu mistrů, musí mít vlastní ženský tým.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků