Nepřeberné množství bikin divokých vzorů je jednoznačně lákavé, avšak trojúhelníkové miniaturní košíčky a spodní díl na šňůrky jsou vhodné maximálně tak pro mladé štíhlé dívky.

Bikiny jsou neúprosné, i pár kil navíc je hned poznat. Nemluvě o větších nebo povislých ňadrech.

Pozor na světlé barvy

Pozor je potřeba dávat i na výběr materiálu, a to zejména u levnějších kousků. Některé módní plavky mohou sice na první pohled vypadat stylově a jít s posledními trendy, co se ale týče materiálu, ten může pokulhávat.

Pozor na případy, kdy se vám zdá příliš tenký anebo nezvykle elastický. A to zejména u světlých barev.

1. Cheek by Lisca. 2. Lisca. 3. Lisca. 4. F&F, 549 Kč.

Plavky vhodné pro chlapeckou a dívčí postavu s menšími ňadry. 1. Cheek by Lisca, 1628 Kč. 2. Lisca, 1818 Kč. 3. Lisca, 989 Kč. 4. F&F, 549 Kč

FOTO: Archiv firem

U těch se totiž v případě velmi tenkého a nekvalitního materiálu může stát v přímém kontaktu s vodou velký trapas. A to kvůli průsvitnosti.

Pokud se vám na první pohled zdá, že by se něco takového mohlo udát, anebo vám pod látkou při tlaku prosvítá dlaň kvůli chybějícím vycpávkám, raději se nákupu takového kousku, byť za výhodnou cenu, vyhněte. Ani přílišná pružnost není výhodou.

Plavky by vždy měly být z kvalitního a odolného materiálu. Už kvůli tomu, co v létě musí vydržet (pot, sůl, chlórovaná voda). Nekvalitní kousky se mohou vytáhnout i o několik čísel.

Moderní budou ethno i aztécké vzory.

Moderní budou etno i aztécké vzory.

FOTO: F&F

Pevný vršek

„Nemáte-li již pevná prsa a přitom chcete, aby váš dekolt vypadal i v plavkách plně, vyhýbejte se plavkovým podprsenkám s nevyztuženými posuvnými trojúhelníčky na pásku či provázku. Vybírejte takové vrchní díly, které mají koše vpředu spojeny látkovým sedlem, kostice a jemné vyztužení,“ radí stylistka značky Triola Žaneta Ilutanová.

Dodává, že tento střih pomůže zformovat krásný dekolt a i větší prsa zafixuje na středu. Při pohybu na pláži (sportu) či při plavání se prsa „nerozjíždějí“ do stran a z košíčků nevypadávají.

1. Lascana. 2. Lisca. 3. Lisca. 4. F&F, 439 Kč.

Pokud máte větší bříško a chcete jej zamaskovat, vybírejte buď jednobarevné plavky, nebo modely s vyšším pasem. 1. Lascana, 1929 Kč. 2. Lisca, 1949 Kč. 3. Lisca, 1828 Kč. 4. F&F, 439 Kč

FOTO: Archiv firem

Jak poznat kvalitní látku

„Rozhodně zkontrolujte složení, tedy zda a kolik je v látce elastanu nebo jiného elastického materiálu. Nikdy nevybírejte větší velikost, než skutečně máte, neboť všechny plavky se postupem času vytáhnou,“ říká Julia Ignatova, brandmanažerka značky Lascana, a dodává, že u ramínek je důležité, aby byla nastavitelná a multifunkční pro docílení optimálního opálení.

Bílé plavky by měly mít vystužené košíčky.

Bílé plavky by měly mít vyztužené košíčky.

FOTO: New Yorker

Plavky vybírejte podle typu postavy

Pro dámy s postavou hrušky (větší zadek a stehna) je vhodnější větší výstřih, aby byl zvýrazněn vršek. Spodek je lepší volit spíše jako variantu se sukýnkou nebo nohavičkové kalhotky, případně stahovací kalhotky ze silnějšího materiálu.

Pokud má žena velká ňadra, je dobré vybrat vršek s kosticemi (ne push-up!) a širším zapínáním i ramínky. Ženy s menšími ňadry a mladé dívky si mohou dovolit klasické trojúhelníkové bikiny nebo oblíbený push-up styl.

1. Lindex, 748 Kč. 2. F&F, 588 Kč. 3. Triola. 4. Triola.

Velká ňadra potřebují stabilní oporu. Do košíčku C vybírejte vyztužené podprsenky, větší velikosti si žádají kostice. 1. Lindex, 748 Kč. 2. F&F, 588 Kč. 3. Triola, 1498 Kč. 4. Triola, 1498 Kč

FOTO: Archiv firem

Sportovní a chlapecká postava unese bez problémů i model s výrazným vzorem nebo s volánky, jednodílné plavky s výstřihem, ale i spodní díly menší velikosti se zavazováním na boku.

Ženy s větším bříškem mohou svůj nedostatek skrýt do jednodílných modelů anebo volit plavky, které mají spodní díl s vyšším pasem.

Vybírejte modely s odepínacími ramínky. Na koupání je připněte a při opalování odepněte. Vyhnete se tak opáleným proužkům.

Vybírejte modely s odepínacími ramínky. Na koupání je připněte a při opalování odepněte. Vyhnete se tak opáleným proužkům.

FOTO: Lascana

I barva hraje důležitou roli

I barva plavek by měla být při výběru brána v potaz. Proč? Pokud se příliš dobře neopalujete a nechcete vypadat ještě světlejší, než ve skutečnosti jste, vybírejte sytě červené a bronzové odstíny, zkrátka teplejší barvy, hodí se i tmavší smaragdová, fuchsiová.

1. Lindex, 798 Kč. 2. Lindex, 998 Kč. 3. Lidex, 798 Kč. 4. Lisca.

Jestliže vás trápí větší zadek a stehna, vsaďte na nohavičkové kalhotky anebo plavky, jejichž součástí je i koupací sukně. 1. Lindex, 798 Kč. 2. Lindex, 998 Kč. 3. Lidex, 798 Kč. 4. Lisca, 989 Kč.

FOTO: Archiv firem

Opálené kůži sluší pastelové odstíny, ale i výrazně žlutá či bílá. Na druhou stranu velmi efektivně vypadají i zemité odstíny, jako je béžová či olivová.

Důležitá je i péče o plavky, která má velký vliv na jejich životnost. „Abyste zachovala jejich estetické i užitné vlastnosti, ideálně je perte v ruce, neždímejte, nepoužívejte aviváž a chraňte před kontaktem s opalovacími přípravky,” uzavírá Žaneta Ilutanová.

Nádherná fuchsiová barva sluší i bledulkám.

Nádherná fuchsiová barva sluší i bledulkám.

FOTO: Triola

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: