„Nemusím hrát samé ošklivky,“ směje se v odpovědi na otázku, proč si chtěla zopakovat postavu zlé čarodějky.

Charlize Theronová na premiéře filmu Lovec: Zimní válka

Charlize Theronová na premiéře filmu Lovec: Zimní válka

FOTO: Profimedia.cz

„Ne, to jen žertuji. Ravenna je sice krásná, ale ďábelská. A královna posedlá mocí, která je podmíněna krásou, pokaždé nabízí možnost zahrát si něco hodně kultovního. Stejně tak i role v Lovci: Zimní válce je na hranici fantazie a tvrdé reality, což mě jako herečku lákalo. To, že Ravenna zradí svou sestru Freyu tím, že zmrazí její láskyplné srdce a udělá z ní tak Ledovou královnu, která může zničit lásku ostatním, je neodpustitelné,“ vysvětluje půvabná Charlize.

Žít se Seanem Pennem nebylo snadné

„Naštěstí zrůdnou sestru i macechu hraji jen na plátně. Jako matka dávám svým milovaným dětem všechnu lásku, co mám,“ říká šťastná maminka šestiletého Jacksona a roční Augusty.

Dceru adoptovala loni v červnu, pár měsíců poté, co se rozešla se svou, jak tvrdila, životní láskou, o patnáct let starším oscarovým hercem Seanem Pennem. Atraktivní Jihoafričanka je tedy stále svobodná.

Charlize Theronová

Jako Imperator Furiosa v šesti Oscary oceněné sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta

FOTO: Warner Bros.

„Nijak si nestěžuji. Poznala jsem několik výborných mužů, se Seanem jsme byli zasnoubeni a plánovali jsme svatbu,“ svěřuje se. Přesto to po roce a půl vzdala.

„Být se Seanem je totiž nasazení na plný úvazek. Je to úžasný člověk, žít s ním je ale náročné. Vedle tvůrčí práce bere velice vážně svou politickou i společenskou angažovanost, takže si s ním moc legrace neužijete a Charlize, vytížená jako herečka, tak i matka, se občas potřebovala svobodně nadechnout,“ prozrazují její přátelé.

Její instinkt je pro filmaře nepostradatelný

Jako herečka na sobě začala tvrdě pracovat hned v začátku 90. let, kdy se přestěhovala do Los Angeles. Hollywood na sebe upozornila už v roce 1997 po boku slavného Al Pacina a Keanu Reevese v roli schizofreničky v Ďáblově advokátovi. Jejím velkým hitem byla pak v roce 2003 Loupež po italsku.

Od té doby je pro filmové tvůrce nepostradatelná. Režiséři o ní mluví v superlativech: „Charlize překypuje energií, má vynikající instinkt stejně jako schopnost improvizace. Dovede přesvědčivě vyjádřit složité emoce, celý film z ní nespustíte oči. Její herectví je jedním slovem brilantní,“ říkají unisono.

V akční fantasy Sněhurka a lovec jako zákeřná královna posedlá vlastní krásou.

V akční fantasy Sněhurka a lovec jako zákeřná královna posedlá vlastní krásou

FOTO: Bontonfilm

Ačkoli se to dnes na akcentu už vůbec nepozná a diváci většinou považují Charlize za Američanku, angličtina pro ni nebyla mateřštinou. Původně totiž mluvila afrikánštinou, jazykem odvozeným z holandštiny 17. století.

„V angličtině jsem měla příšerný přízvuk, byla doba, kdy jsem proto nevěřila, že se mi podaří v Hollywoodu prorazit. Po měsících dřiny jsem se akcentu zbavila. Ztratila jsem ale jen přízvuk, ne svou kulturu,“ dodává.

Matka v sebeobraně zastřelila otce

Ještě před tím, než prorazila ve vysněném městě stříbrného plátna, musela překonat osobní trauma. Jako teenager ztratila otce, násilnického alkoholika, kterého matka Gerda, německého původu, v sebeobraně zastřelila.

„Bylo mi tehdy patnáct. Bez ohledu na tuto tragédii jsem ale měla nádherné dětství. Bylo to požehnání, žít v tak nádherné přírodě. Na farmě v rodném Benoni jsme měli pštrosy a dobytek, pěstovali jsme všechno, hlavně zeleninu, pro vlastní potřebu. Už jako malá jsem se naučila řídit traktor,“ vzpomíná.

„Matka mne vychovala s tím, že když se mi něco stane, musím se přes to přenést, protože jinak se nikam nedostanu, odmalička jsem tedy musela zodpovídat sama za sebe. V pěti jsem dostala malý motocykl se slovy: Buď opatrná, jinak si ublížíš. Vyrostla jsem tedy s tím, že ať se stane cokoli, musím to zvládnout. V tom samém duchu bych chtěla vychovávat i své děti,“ dodává dnes.

Charlize Theronová a Idris Elba

Charlize Theronová a Idris Elba ve sci-fi Prometheus

FOTO: Bontonfilm

Rok po otcově smrti Charlize vyhrála modelingovou soutěž. Nejprve si vyzkoušela mola v Miláně a v Paříži, pak se vydala do New Yorku, kde se zapsala na baletní konzervatoř. Když si však ošklivě poranila kolena, její sen o primabaleríně se rozplynul a Charlize zkusila třetí volbu, herectví.

„Myslím, že mám sex-appeal, využívám ho a vůbec se za to nestydím. Když jsem vyrůstala, maminka mi neříkala, že to, co mám pod šaty, je špatné,“ říká otevřeně.

Charlize Theronová ale dokázala, že může Hollywoodu nabídnout víc než svou krásu. Ukázala to zvlášť ve Zrůdě, za niž v roce 2004 dostala jako jedna z mála hereček mladších třiceti let Oscara.