Na rozdíl od Evropanů nejsou Japonci příliš velkými fandy ležérní a nenápadné módy, tedy soudě alespoň podle toho, co oblékli na týden módy. Jejich outfity se v jednom dobře shodují: nosí černou, a to vždy a všude. Vždy ji ale musí doplnit o nějaký osobitý, hlavně hodně nápadný prvek.

Zároveň si libují v extravagantních doplňcích, a to už v jakémkoliv stylu. Nosí se boty na vysokých platformách, oversized svetry, trika i kalhoty, dohromady se kombinuje nepřeberné množství stylů i barev.

V Japonsku se zkrátka nosí vše, na co si jen vzpomenete. Je to země tolika chutí, barev i stylů, že vyniknout mezi tolika odlišnými a extravagantními lidmi jde jen velmi těžko. A zaujmout něčím neokoukaným? Téměř nemožné.

V Japonsku se barvy příliš nenosí

V Japonsku je především nutné zaujmout a nesplynout s davem

FOTO: Profimedia.cz

V Tokiu se nsoí extravagance

V Tokiu se nosí extravagance a potisky

FOTO: Profimedia.cz

I malé děti si na módu potrpí, styl okoukávají od dospělých

I malé děti si na módu potrpí, styl okoukávají od dospělých

FOTO: Profimedia.cz

Japonci si potrpí na extravaganci

Japonci si potrpí na extravaganci

FOTO: Profimedia.cz

Účastníci týdny módy v Tokiu

Účastníci týdne módy v Tokiu

FOTO: Profimedia.cz

Japonská móda ovlivňuje velké návrhářské domy

Na druhou stranu z Japonska pochází i spousta známých návrhářů. V Čechách pak můžeme jmenovat Mimi Lan, ze světových velikánů je to například Jódži Jamamota či Kenzó Takada, ten je známý spíše pod uměleckým jménem Kenzo. Spousta ostatních módních domů se ale inspiruje bohatou japonskou kulturou, kterou posléze aplikuje do svých kolekcí.

Japonských stylů je ovšem tolik, že jen velmi těžko se dají všechny dohromady vyjmenovat. Za zmínku snad stojí jen ty nejvýraznější: „nejpřeplácanější” styl decora, infantilní lolita, kdy se nositelky mění spíše v živoucí panenky, a sci-fi a fantasy inspirovaný styl pojmenovaný cosplay.

Japonská lolita.

Japonský styl lolita

FOTO: Profimedia.cz