Ačkoli ve světě se Den otců slaví už přes sto let, u nás stále není uznán jako oficiální svátek a je tak stále na okraji zájmu. A to přestože s tímto svátkem už 5 let počítá i český kalendář. Jako oficiální svátek se jej snaží už několik let prosadit Liga otevřených mužů ve spolupráci s různými sdruženími, např. se Sítí mateřských center.

Podle výzkumu agentury TNS Aisa uskutečněného pro značku Pilsner Urquell 59 procent dotázaných souhlasí s tím, aby byl Den otců v České republice připomínán. Ve výzkumu zároveň 17,5 procenta lidí odpovědělo, že si osobně tento den připomínají. Zájem společnosti tak o Den otců neustále roste, ještě před dvěma lety odpovědělo na stejnou otázku kladně jen 8 procent respondentů.

I psychologové s oslavou tohoto svátku souhlasí, jelikož v průběhu roku není příliš příležitostí, jak vyjádřit uznání i city k tatínkům, kteří mají nezastupitelnou roli v rodině. Jejich přístup k výchově, pozornost, i životní nadhled jsou nenahraditelné a dodávají výchově dítěte ideální rovnováhu. Jsou méně úzkostliví a zároveň akčnější, což děti milují, přivádí je k různým sportům a dokonale doplňují ženskou intuici.

Den otců není žádným novým výmyslem. Naopak, slaví se po celém světě. Počátky svátku Dne otců můžeme hledat v roce 1908, kdy v Západní Virginii zorganizovala Grace Claytonová 5. června Den otců na počest 210 otců, kteří zahynuli při neštěstí v dole.

O dva roky později, v roce 1910, se zrodila dnešní tradice oslavy svátku Dne otců. Američanka Sonora Smart Doddová uspořádala první veřejnou oslavu na počest svého tatínka, který po smrti své ženy sám vychoval šest dětí. Sonora byla jedna z nich - dcera, která mu takto chtěla poděkovat za všechno, co pro ně udělal. Tato oslava se konala 19. června, v den narozenin jejího otce. Oficiálně se pak Den otců začal slavit až v roce 1972, kdy jej uzákonil prezident Richard Nixon.

Kromě Dne otců se v mnoha zemích slaví také Mezinárodní den mužů, konkrétně 19. listopadu.

 Kde oslavit Den otců

1. Tátafest 2014: TataBojs, Táta roku i značka Tátové vítáni - v neděli 15. června 2014 od 14 do 19 hod. v pražském parku Stromovka - v prostoru u restaurace Šlechtovka. Akce pořádaná Ligou otevřených mužů a Unií center pro rodinu a komunitu je určena především mužům – otcům a je zdarma přístupná pro širokou veřejnost.

V pestrém odpoledním programu najdete koncerty kapel Lakomé Barky a TataBojs nebo workshop bubnování, pro milovníky adrenalinových sportů bude k dispozici lezecká stěna Boulder, pro malé i velké gurmány pak workshop vaření s „tátou“ Martinem Polačkem. Pro všechny pak stánky s klasickým i netradičním občerstvením, knížkami a mnoho dalšího. Více informací najdete na webu www.tatafest.cz.

2. Super den pro super táty na zámku Loučeň - nedělní odpoledne plné her a soutěží pro celé rodiny. Tatínkové, kteří se zúčastní hry, získají postavičku „Super-IGRÁČKA“. Toho firma EFKO vyrobila v limitované edici pouze pro příležitost oslav Dne otců na zámku Loučeň.

Mezitím co budou tatínci soutěžit, maminky mohou se svými ratolestmi projít systém unikátních labyrintů v parku. K dispozici bude i golfový trenažér, kuličkové hřiště, paintball, kutilská dílna a bohatý dětský program.

3. Čtvrtý ročník českého Dne otců - Webový portál Střídavka ve spolupráci s Unií otců připravuje setkání všech, kteří chtějí podpořit táty, jejich větší zapojení do výchovy dětí. Akce se koná 15. 6. 2014 od  10:30-12 h na Staroměstském náměstí v Praze (u Husova pomníku). Děti se mohou těšit na celou řadu her a soutěží.

Den otců

1. Pilsner Urquell unikátní 1l dárková lahev určená všem otcům; 2. Jack Russel kožené pouzdro na iPad a další tablety z Le Premier - má praktické uzavírání na zip a i při každodenním používání vám garantuje dlouhou životnost a skvělou ochranu vašeho tabletu. 3. Dárkové balení čokolády Amedei Exclusive - Výběr tří exkluzivních vysokoprocentních čokolád od italské rodinné čokoládovny Amedei: Toscano Black "9", Toscano Black 70% a Porcelana Dark Extra. Je to letní čokoláda, proto nejlépe chutná, když je uchována v chladu. 4. Canon PowerShot D30 - robustní fotoaparát s vyšším výkonem, vhodný do 25 metrů pod vodou. Ideální pro každé venkovní dobrodružství, obsahuje HS System pro skvělé snímky a GPS k sledování zážitků. 5. Kuchařka pro mého muže od Veroniky Zemanové - obsahuje skvělé recepty na polévky, hlavní chody i sladká jídla a velmi podrobné pracovní postupy, včetně postupových fotografií a obrázků výsledných pokrmů. Poradí muži, co uvařit, když zůstane sám doma, když chce uvařit pro ženu nebo bandu kamarádů. Ženy do ní můžou vepsat muži věnování, do každého receptu pak oslovení. 6. Lenovo TAB A7 - kniha vždy po ruce. Oceníte určitě i jeho další funkce, jako je jednoduché kontrolování emailů, surfování na internetu, videohovory či sdílení fotek. 7. Jak na golf od Leoše Kopeckého - Příručka z pera zkušeného golfisty, praktická a zároveň psaná s humorem a nadsázkou, je určena všem zájemcům o tento krásný sport. A proč hrát golf? Protože je to jeden z nejstarších, nejrozšířenějších a z nejzdravějších sportů na světě. Je to jediný sport pro tělo i duši. Prospívá svalům i mozku. Je kultivovaný, krásný a elegantní. Je plný napětí a překvapení. Je pro každého, kdo je připraven jej hrát.

FOTO: Archív firem