Pohodový život bez stresu si dnes může dopřát opravdu jen málokdo, jestli vůbec někdo. Přitom pro přirozenou krásu je to jedna z nejdůležitějších věcí. Stejně jako dostatek spánku či pocity štěstí.

Připravili jsme pro vás několik rad, jak začít dělat věci jinak a všechny neduhy moderní doby minimalizovat.

1. Život bez stresu

Stresové hormony oslabují ochrannou bariéru pleti, která je pak podrážděná a suchá. Vlivem vyčerpání nelze ani pleti pomoci kosmetickými přípravky, jelikož se v takové situaci dostávají do hlubších vrstev kůže mnohem obtížněji.

„Stres navíc způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu, takže v náročnějším období se může kvalita vaší pleti skutečně výrazně zhoršit, při stresu jste ještě k tomu napjatí a stažení, což snižuje proudění krve v pleti a ta získá bledý nezdravý vzhled,” vysvětluje dermatoložka MUDr. Yvonne Bergerová z pražské BcD clinic.

Minimalizovat stres je velmi důležité. Lze toho dosáhnout následujícími způsoby:
Relaxací: pokud je dovolená v nedohlednu, používejte v náročných dnech všechny relaxační techniky, které vás uvolní a zbaví stresu – vyzkoušejte aromaterapii, koupele, masáže, pohyb i bylinkové čaje.
Zdravým jídelníčkem: pro krásu je nejdůležitější jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, ryb, ořechů a semínek. Obsahují řadu výživných látek, vitaminy, minerály a omega 3 mastné kyseliny, které kožní buňky potřebují. Navíc jsou bohaté na antioxidanty a působí proti volným radikálům a posilují kolagenová a elastinová vlákna v pleti.
Správnou aplikací přípravků: pleť zatížená stresem potřebuje hodně hydratace a šetrnou péči. Je tedy dobré se vyhnout všemu, co by mohlo pleť podráždit a narušit její ochrannou bariéru (např. peeling). V období zvýšeného stresu dopřejte pleti lehké hydratační krémy a místo roztírání je do pleti vklepávejte.

2. Dlouhý a kvalitní spánek

Většina lidí má během dne tolik starostí a povinností, že se to odráží i na jejich spánku. Kvalitní spánek je přitom důležitý z  mnoha důvodů – zlepšuje paměť, posiluje emoční stabilitu, ale také napomáhá regeneraci buněk celého těla. Těch kožních nevyjímaje.

Během spánku se navíc uvolňuje melatonin, hormon, který stimuluje vlastní regenerační procesy pleti, a tak jí pomáhá získat hebký a plný vzhled. „Bohužel, pokud je spánek přerušovaný, mělký nebo krátký, tělo tvoří méně melatoninu a pleť je pak povadlá a suchá s rozšířenými póry," upozorňuje MUDr. Yvonne Bergerová a dodává:

„Melatonin je jakýsi elixír mládí, ale jeho tvorba se s přibývajícím věkem zpomaluje, takže díky nedostatku spánku je pak naše pleť v horší kondici, než by vzhledem k věku měla být."

Spánek ovlivňuje krásu pleti ještě jiným hormonem – kortizolem. Tento stresový hormon se při nedostatečném spánku tvoří v těle ve větším množství a podílí se na vzniku tmavých kruhů pod očima a negativně ovlivňuje kolagenová vlákna, což vede ke vzniku hlubokých vrásek a strií.

Jak problém s melatoninem vyřešit
Spánek je to nejdůležitější: choďte spát včas, co naspíte do půlnoci, to se počítá dvojnásob. Spěte alespoň šest hodin, a pokud jste to v noci ošidili, přidejte si extra porci spánku (stačí krátké zdřímnutí) během dne. Pamatujte na to, že melatonin se začne vylučovat asi dvě hodiny poté, co tvrdě usnete a mnohem lépe se tvoří, pokud spíte v tmavé místnosti.
Pitný režim: při nedostatku tekutin je pleť vysušená, vrásčitá a mdlá. Suchá pleť nejen zviditelňuje vrásky, ale díky nedostatku vody v těle se jich mnohem více tvoří.
Noční péče: přes noc je ochranná bariéra pleti o něco nižší, a tak pleť lépe vstřebává hydratační a výživné látky obsažené v kosmetice. Ideální jsou noční pleťové masky nebo noční krémy s obsahem antioxidantů a speciálních pečujících komplexů, které maximálně podpoří regenerační procesy a obnovu pleťových buněk.

 3. Spokojenost a pocity štěstí

Štěstí se sice koupit nedá, ale to neznamená, že vnitřní pocit nelze ovlivnit. Ve skutečnosti ke spokojenosti a vnitřní radosti může stačit málo. Jde o to se smutku a nespokojenosti nepoddávat a vidět i malé radosti.

Pomoci může i jakýkoliv pohyb či fyzická aktivita, která spouští tvorbu hormonů dobré nálady, což se pak projeví i na pleti. „Endorfiny, které se tvoří, kdykoli jsme aktivní, se nazývají také hormony štěstí, protože způsobují dobrou náladu a pocity štěstí. Ale také tlumí bolest a pomáhají pleti získat hebký vzhled," vysvětluje dermatoložka a dodává:

„K tomu se přidává ještě účinek dalšího hormonu, dopaminu, který způsobuje vznik příjemných pocitů, ovlivňuje vzrušení a radost, také zvyšuje krevní oběh a pleť je díky němu zářivější."

Celé kouzlo vnitřní radosti a spokojenosti tkví v tom, že je vnímají i ostatní, takže když se cítíte šťastně a příjemně, více navazujete oční kontakt a více se na ostatní usmíváte. A ostatní se pak usmívají na vás. A i takové příjemné pocity se pak odrážejí ve vašem vzhledu.

Jak podpořit spokojenost
Úsměvem a smíchem: usmějte se na neznámého člověka, a to i když jste bez nálady a zrovna nemáte moc důvodů k radosti. Podle výzkumů i předstírané štěstí pomůže k radosti. Smích zlepšuje krevní oběh a zlepšený krevní oběh znamená více kyslíku a vyživujících látek pro každou buňku v těle.
Radostí z maličkostí:  radost vyhlazuje vrásky – takže zajděte s kamarádkou na večeři, choďte sportovat, hrajte si s dětmi nebo vnoučaty, kupte si květiny, zajděte na masáž... Zkrátka dělejte to, co vám přináší radost.

Intenzivní péčí: ideální je kosmetika, která kromě hydratace a výživy dodá pleti energii a neutralizuje toxické volné radikály, které se hromadí v důsledku stresu, znečištěného životního prostředí a slunečního záření.

Kosmetika

1. NIVEA Vyhlazující maska proti vráskám Q10 plus s vysoce koncentrovaným složením - efektivně bojuje proti vráskám zevnitř a zanechává pleť sametově jemnou a vyhlazenou. Cena: 49 Kč, 2. Nivea Noční krém pro omlazení pleti Cellular Anti-Age - intenzivně regeneruje pleť během noci a prokazatelně zlepšuje její pevnost a obnovu. Doporučeno pro věkovou kategorii od 40 let. Cena 349 Kč, 3. Bioderma Zklidňující pleťová voda Sensibio H2O- micelární roztok určený pro citlivou, normální až suchou pokožku, jemně čistí tvář a oblast očí. Odstraňuje i voděodolný make-up. Neobsahuje mýdla. Cena za 250 ml cca 239 Kč, 4. Marionnaud Nature hedvábný denní krém - vhodný pro suchou pokožku. Krásně se roztírá, nezanechává lesklý film. Složení s měsíčkem pleť zklidní a zjemní, vitamin F se postará o podporu ochranné funkce pokožky a glycerin dodá potřebnou hydrataci. Cena 379 Kč, 5. Artistry Youth Xtend - zjemňující emulze, která se používá po probuzení a před usnutím, pomáhá zadržovat vzácnou vláhu, pleť zjemňuje a ošetřuje a zanechává ji hebkou, pevnou a připravenou na další fázi omlazení. Cena 1145 Kč, 6. Dermacol Eye Gold oční gel na unavené oči - je excelentní přípravek proti otokům, únavě a kruhům pod očima. Cena: 161 Kč.

FOTO: Archív firem