Hlavní obsah

Studie ukazuje stárnutí tváře kvůli kouření

5. 11. 2013, 20:25

Vědci z amerického Ohia studovali, jaké následky má kouření na stav pleti. Pozorovali kvůli tomu rozdíly mezi obličeji dvojčat. Jedno z nich je přitom kuřák a druhý nekuřák. Dále porovnávali dvojice, kde jedno dvojče kouří mnohem déle než druhé dvojče. Na fotografiích je zřetelné, kdo z dvojice kouří a kdo ne.

Foto: American Society of Plastic Surgeons (ASPS), .

Žena nalevo je nekuřačka, žena napravo kouřila 29 let.

Článek

Vědci tak potvrdili domněnku, že kouřením se stárne, informoval server CNN. V rámci studie, která byla posléze uveřejněna v časopise Plastic and Reconstructive Surgery, pozorovali vědci 79 párů dvojčat od 18 do 78 let. Vyfotografovali je a fotografie poté porovnávali.

Foto: American Society of Plastic Surgeons (ASPS), .

Žena nalevo je nekuřačka, její dvojče kuřačka

Páry se rozdělily do dvou skupin. Celkem 45 párů tvořili nekuřák a kuřák. Zbylých 34 párů tvořily dvojice, kde byli všichni pravidelní kuřáci. Jeden z dvojice přitom kouřil alespoň o pět let déle než ten druhý.

V 57 procentech případů u první skupiny vědci zaznamenali starší vzhled u kouřícího dvojčete. U druhé skupiny pak 63 procent lidí kouřící déle než jejich dvojče, vypadalo starších než jejich sourozenec.

Foto: American Society of Plastic Surgeons (ASPS), .

Žena nalevo kouřila o 17 let déle než žena napravo.

Vědci se zabývali i příčinou tohoto jevu. Došli k závěru, že kouření snižuje tvorbu kolagenu, který v důsledku toho ubývá v kůži. Nikotin, který je obsažen v cigaretách, zmenšuje tloušťku kůže. Oboje pak vede k menší pružnosti kůže a způsobuje předčasné stárnutí.

Anketa

Kouříte nebo kouřili jste?
Kouřím pravidelně
20 %
Kouřím příležitostně
9 %
Nekouřím
54,8 %
Skončil/a jsem s tím
16,2 %
Celkem hlasovalo 13053 čtenářů.

Reklama

Výběr článků