Augmentace (zvětšení) prsou je dlouhodobě nejžádanější plastickou operací v České republice. Rozsah poptávky výrazně neovlivnila ani nedávná kauza s vadnými PIP implantáty. I když přeci jen, více než cenu nyní řeší pacientky kvalitu implantátu, renomé operatéra a očekávaný výsledek.

„Podle našich interních průzkumů je cena až čtvrtým faktorem v pořadí, který klientka řeší,“ konstatuje vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. A to přesto, že augmentace prsou silikonovým implantátem bývá nejdražší estetickou plastickou operací. Naopak jen málokterá z žen se opomene zeptat na kvalitu implantátů.

„Skoro všechny pacientky se dnes, po kauze s PIP, ptají na značku implantátů a zda-li nejsou francouzské,“ potvrzuje druhý muž ve vedení kliniky, Zdeněk Pros. Důležité je dodat, že rozhodně neplatí, že by si prsa nechaly vylepšit pouze movité ženy. Naopak, často jde o pacientky, které jsou ochotné si na operaci dlouhodobě spořit či si dokonce vzít půjčku.

Mám silikonová prsa, no a co?

Lékaři si uvědomují, že se postupně uvolňuje tabu ve společnosti v souvislosti s estetickými operacemi, zvlášť jde-li o prsa. Ženy nemají obavy se prsy ve svém okolí pochlubit a netají se plastickou operací. Také díky tomu nezačínají opatrně s malou velikostí, ale rovnou chtějí spíše plnější ňadra.

Nejpoužívanější velikostí jsou stále implantáty mezi 200 – 300 ml, jen dnes se preference drží spíše u horní hranice. Augmentací lze dosáhnout větší velikosti, ale zároveň i na pohled lepšího tvaru prsou. Lze vyplnit dekolt a prsa mírně pozvednout.

Větší prsa obvykle žádají ženy ve věku 20 – 30 let, kdy si nejvíce zakládají na svých ženských tvarech. Výjimkou dnes ale nejsou ani ženy ve středním a dokonce seniorském věku. „I 72letou dámu jsem měl na operačním stole na zvětšení prsů implantátem, což v případě dobré zdravotní kondice a odpovídajícího vzhledu těla není tabu,“ říká další plastický chirurg z týmu kliniky Lukáš Frajer, který vysvětluje zájem starších pacientů o estetické úpravy těla celosvětovým trendem mladosti.

Větší informovanost, ale i přetrvávající mýty

Podle lékařů dnešní ženy přicházejí na konzultace před operací lépe připraveny než před lety. Mají povědomí o způsobu vkládání implantátu i o jeho tvaru. Ovšem na druhou stranu plastičtí chirurgové někdy naráží na přesvědčení žen, že vybrat si správný implantát a rozhodnout, jakým způsobem bude do prsu vložen, záleží jen a jen na jejich přání.

„Rozhodně bereme ohled na pacientovo přání, ale také musíme zohlednit další faktory, jako jsou anatomické poměry prsou, hrudníku, tloušťka tukové vrstvy v podkoží a celková postava a výška pacientky,“ vysvětluje Roman Kufa. Navzdory informačnímu pokroku se ovšem lékaři stále setkávají s obavami žen, že jim implantáty mohou prasknout v letadle či při potápění, anebo že nebudou moci kojit. Nic z toho ale není pravda.

Mrkněte na Stream.cz a dozvíte se kdy vznikly první silikonové implantáty.