Než je Napoleon v 18. století zakázal, bývaly podpatky znakem šlechty a těšily se oblibě jak mužů, tak i žen. Po mnoho let pak byly doménou pouze žen, alespoň ty jehlové určitě, nicméně v New Yorku, ve městě, kde se zrodilo už několik módních trendů, je teď možné opět spatřit muže s jehlami.

Podpatky se stávají oblíbenými u mužů ze stejných důvodů jako u žen - dodají k výšce další centimetry a oživí outfit.

Mark Cramer a Coy Barton se procházejí na podpatcích v Los Angeles jinak odděni v typicky mužském oblečení.

Mark Cramer a Coy Barton se procházejí na podpatcích v Los Angeles jinak oděni v typicky mužském oblečení.

FOTO: fotobanka Profimedia

Třiadvacetiletý Newyorčan, známý jako pan Wagner, řekl deníku New York Times, že "nikdy neopouští dům bez nejméně osmipalcových (20cm) podpatků". Boty si nechává dělat na zakázku kvůli velkému číslu nohy.

"Miluji výšku," řekl. "Pomáhá, když jste v klubu." Wagner trvá na tom, že se nesnaží o ženskou identitu. "Vždycky jsem jasně dával najevo, že jsem muž, nesnažím se o žádnou iluzi," dodal Wagner.

Jiný Newyorčan pan Barton, který také rád chodí do klubů, zase uvádí, že to byl nedostatečný výběr v pánské módě, který jej přiměl zkusit podpatky. "Doslova jsem zíral na dívky a myslel si: máte tolik možností! Máte svetry, sukně, máte šaty, kalhoty, máte šortky. Kluci mají jen kalhoty a šortky. Nebo obleky a košile," vylíčil Barton.

Podpatky si oblíbil i majitel klubu Gregory Alexander, který přiznává, že jich má doma 30 párů. "Je to síla. Jste vyšší, než všichni ostatní. Uděláte více zvuku. Chodíte jiným způsobem. A vaše nohy vypadají lépe," vysvětluje.

S podpatky na mužích experimentoval už v roce 2009 designér Rad Hourani, který do nich obul své modely. Zda se tento trend ujme nebo zůstane jen výstřelkem v amerických klubech, to se teprve uvidí. Pokud ale dámy zjistíte, že se vám partner přehrabuje v botníku, budete připraveny.