Na rozehřátí naservírovala Matragi divákům sportovní kolekci. Sama návrhářka se i ve svých padesáti osmi letech pyšní postavou, kterou by jí mohla závidět leckterá dvacítka. Vděčí za to právě i své vášni pro sport. Blanka Matragi Novinkám řekla, že její sportovní kolekce je určena ženám, které žijí dynamicky. Dodala, že jí trvalo pouhé dva měsíce tuto kolekci navrhnout a realizovat.

Sportovní kolekce Ready to Wear

Sportovní kolekce Ready to Wear

FOTO: archiv Blanky Matragi

Do své kolekce nazvané Ready to Wear zahrnula všechny kousky, které potřebuje žena žijící aktivním životem. Na mole se tak poprvé za třicet let kariéry Blanky Matragi prošly modelky ve sportovním - v plavkách, legínách, vzdušných topech i lehkých letních šatech. A aby bylo na první pohled vidět, že se jedná o funkční sportovní oblečení, zahájila modelka přehlídku dvěma přemety.

Sportovní kolekce Ready to Wear

Sportovní kolekce Ready to Wear

FOTO: archiv Blanky Matragi

Kolekci o patnácti modelech dominovaly kombinace černé a bílé snoubící se v geometrických vzorech, i lehké pastelové barvy splývající v oku lahodící lehký barevný tón. „Dnes je kladen důraz na multifunkčnost, skladebnost a lehkou udržovatelnost, vytvořila jsem moderní kolekci, kde to, co jsem dříve malovala na látky, jsem přenesla do počítače a nechala digitálně reprodukovat. Vytvořila jsem tak grafické autorské vzory a použila je na látkách, které jsou moderní, strečové a pohodlné,“ říká Blanka Matragi.

Večerní šaty - elegantní a rafinované

A pak přišlo to hlavní – večerní róby. Kolekce haute couture obsahuje celkem 55 modelů nových exkluzivních večerních šatů. Mezi róbami, které se vystřídaly na mole, nebyly žádné, které by nevyvolaly nadšený potlesk. Svým osobitým stylem i citem pro detail dokáže Blanka Matragi strhnout nejen každou ženu, ale i muže. Ať už rozevláté, s vlečkou nebo úzké, každé z šatů proměnily modelku okamžitě v princeznu z pohádky.

FOTO: archiv Blanky Matragi

Blanka Matragi k nim Novinkám řekla, že se jedná o "mistrovská díla" a práce na nich jí a jejím zaměstnancům trvala rok.

Každý model vynikal naprostou originalitou a působil jako dokonale propracovaný šperk. Róby uchvacovaly barevnými vzory, důmyslným vrstvením i tvary, které ve všech případech podtrhují ženskost. Zdobení šperky i originální výšivky, to vše je důvodem, proč na šaty Blanky Matragi nelze pohlížet jinak než jako na umělecké dílo.

Pláštěnka nebo sukně?

Pláštěnka nebo sukně?

FOTO: archiv Blanky Matragi

Je to nejspíš dáno i inspirací, která je neotřelá jako šaty samy. Matragi se při posledních návrzích nechala ovlivnit svými zahraničními cestami, hudbou, grafikou a architekturou. Zajímavostí jistě je, že jedny večerní šaty jsou inspirovány i pražským Tančícím domem. "Chtěla jsem, aby lidé věděli, jak myslím a o čem sním. To vše mohou najít v mých modelech," řekla Blanka Matragi.

Pláštěnka nebo sukně?

FOTO: archiv Blanky Matragi

Málokteré šaty vás přesvědčí, že se v nich budete cítit skvěle, aniž byste si na ně mohla sáhnout. Kousky Blanky Matragi to ale umí. Látky smyslně ovíjející se kolem postavy modelek i rozvířené při chůzi navozovaly dojem křehkosti motýlích křídel. Nedostatek odvahy přitom návrhářce rozhodně nelze vytknout. Mnohé z večerních šatů odhalily na několik okamžiků více, než se dalo očekávat. Rafinované použití látek ale nechává z  pohledu na nahé stehno či ňadro pocit, že šlo jen o krásný přelud.

FOTO: archiv Blanky Matragi

Pro širokou škálu barev a střihů bylo použito hedvábí, krajka či šifon a tyl. Na zdobení pak drahé kameny, peříčka nebo perličky.

Vyvrcholením večera byly svatební šaty

Zlatým hřebem večera pak byly šaty svatební. Nádherné kousky v hlavě rozvířily holčičí fantazie o tom, jak si je bere princ, jemuž patří království nevyměřitelné rozlohy i s drakem.

FOTO: archiv Blanky Matragi

FOTO: Jiří Mátl

O tom, že se jednalo o unikátní módní přehlídku svědčí dlouhý závěrečný aplaus vestoje, který návrhářku několikrát vrátil na přehlídkové molo. Lepší začátek pro oslavy výročí 30 let své tvorby si zřejmě Blanka Matragi přát nemohla.

Přehlídka Blanky Matragi

FOTO: archiv Blanky Matragi

Výstava v Obecním domě

V pátek se v Obecním domě otevře výstava nazvaná Timeless, která návštěvníky provede tvorbou Blanky Matragi. Vystaveny budou nejen šaty, ale i sochy, šperky a porcelán. Archiv Blanky Matragi v nevyčíslitelné hodnotě bude doplněn dary královských rodin, speciálně věnovanými pro tuto expozici. K vidění budou např. originální svatební šaty, které Blanka Matragi navrhla a ušila pro rodinu emíra z Abu Zabí. Zadání znělo: Tisíc a jedna noc, řekla k nim Blanka Matragi. Jsou to nádherné a také jedny z nejdražších šatů na světě.