„Když někomu slíbím, že něco udělám, tak to udělám. Podobnou roli jsem ale v životě neměla a netušila jsem, jak náročná bude. Když už jsem však na Marlenu kývla, nechtěla jsem to vzdát. Na začátku mi to vůbec nešlo. Ale pokaždé, když jsem spadla z koně, mi něco říkalo, musíš to zkusit znovu a znovu, a nakonec to fungovalo. Proto mě ten nezvládnutý přemet tak mrzí,“ přiznává jen metr šestapadesát centimetrů vysoká drobná blondýnka.

Režisér Lawrence si ji přesto nemůže vynachválit. „Je neuvěřitelné, co všechno v roli dokázala. A právě pro tohle její odhodlání byla Reese jedinou herečkou, na kterou jsem při výběru krasojezdkyně, uvězněné v manželství s hrubiánem, vsadil. Je inteligentní, sexy, legrační, ale přitom pod rozmilým zevnějškem nesmírně houževnatá a tvrdá.“

Přístup jí přinesl Oscara

Jejího odpovědného přístupu k rolím si váží všichni, kteří s ní už natáčeli. A není to jen Marlena, na kterou se připravovala půl roku v cirkusové škole a v aréně pak strávila bezpočet hodin jízdou na koních a slonech. Aby vynikla v roli sportovkyně Lisy ve snímku Poznáš, až to přijde, zase celý rok denně hrála softball. V biografii o Johnnym Cashovi Walk the Line dokonce sebrala sílu na to, aby zazpívala živě před vyprodaným sálem a svůj strach úspěšně přeměnila v oscarové představení jako zpěvačka June Carterová.

„Každá role je pro mě další výzvou, a když se mi něco nepovede podle mých představ, cítím se fakt špatně. Pracuji tvrdě na každém detailu a to je hodně vyčerpávající. Proto také v posledních letech točím jen jeden film ročně. Víc bych s takovým nasazením nezvládla. A hlavně jsem maminkou. Mám rodinu a ta je pro mě to nejcennější,“ vysvětluje Reese, která stejně odpovědně jako k práci přistupuje i k vlastnímu životu.

I rozvod s hercem Ryanem Phillippem v roce 2006 ustála na výbornou. Režisérka Ephronová, která s Reese pracuje na snímku o zpěvačce Peggy Lee, řekla časopisu Vogue: „Ještě jsem v našich kruzích nezažila, aby někdo zvládl bolavé životní období tak brilantně jako ona. Byl to přímo učebnicový příklad, jak takovou situaci řešit. Vše probíhalo v tichosti v soukromí. Byla vítězkou i v tomto případě.“

Přesto nebyl rozvod pro Reese jednoduchý. Prožívala ho těžce hlavně kvůli dětem. Na dva roky přestala pro Hollywood existovat a věnovala se pouze dnes už jedenáctileté Avě a sedmiletému Deaconovi. „Právě tehdy mi došlo, že prioritou je moje role matky, a ne kariéra, děti jsou to nejdražší, co mám. Proto jsme se také s Ryanem rozešli v klidu, jsme i nadále přátelé. Kvůli dětem jsem si hodně rozmýšlela i nový vztah,“ prozrazuje Reese.

Znovu se vdala až letos na jaře, kdy věděla, že i jim bude s jejím novým partnerem, hereckým agentem Jimem Tothem, také dobře. Bez dětí nedá ani ránu, vzala je i na romantické líbánky v tropickém Belize. Očitý svědek jejich příletu na letiště řekl: „Žádní VIP. Šli jako řadoví turisté, čekali na vstup i na zavazadla jako ostatní a pořád byli s dětmi. Bylo to příjemné. Kdyby ji člověk neznal, řekl by si – taková normální rodinka.“

K herectví pronikala postupně

Na ženu, která se dostala k filmu vlastně náhodou, si Reese jistě nevede špatně. S posledními snímky s honorářem 15 miliónů dolarů se totiž rychle blíží k dosud nejlépe placené hvězdné Julii Robertsové.

Ve skutečnosti je Reease daleko sofistikovanější než postavy, které hraje. Pochází totiž z rodiny uznávaného krčního chirurga Johna a lékařky s titulem Ph. D. a profesorky pediatrie Betty. V rodinné akademické tradici chtěla, dokud jí nezkřížila cestu lákavá nabídka, pokračovat i ona.

„Od mládí jsem sice s filmem koketovala, už ve třinácti jsem si zahrála v televizi, ale později jsem studovala literaturu na Stanfordské univerzitě v Kalifornii. Film jsem nebrala vážně až do chvíle, kdy mi v roce 1998 nabídli roli v Soumraku. Měla jsem hrát vedle Susan Sarandonové, Paula Newmana a Gena Hackmana, a to přece nešlo odmítnout,“ dodává i po letech s úsměvem.

„Naši zpočátku těžce nesli, že jsem školy kvůli filmu nechala. Naštěstí to s herectvím vyšlo. Stejně mám ale dodnes mindrák z toho, že jsem vysokou nedokončila. A pokaždé, když mám tu čest mluvit s lidmi, kteří jsou hodně inteligentní a vzdělaní, cítím se nesvá,“ dodává upřímně Reese, která to svojí pílí a ctižádostivostí nakonec dotáhla dál než mnozí z jejích vysokoškolských vrstevníků.