Wu Ja-ťün: Skromná štika

Letos už časopis Forbes nenechal nikoho na pochybách a označil Číňanku za nejbohatší ženu světa. Šéfka společnosti Longfor Properties stanula s 3,9 miliardy dolarů (82 mld. Kč) na prvním místě žebříčku miliardářek, které se ke svému jmění dopracovaly vlastní pílí. Publicitu ale nadále odmítá a soukromí si úzkostlivě chrání.

Ze zásady nevystupuje v televizi ani nedává rozhovory a na internetu koluje jen pár jejích fotografií. „Víte, nemám co vyprávět. Jsem prostě člověk, který se soustředí na své záležitosti,“ odmítá s úsměvem žádosti o interview.

Ví se o ní, že je vdaná a pochází v Čchung-čchingu, třicetimiliónového města na jihozápadě Číny. Po absolvování technické univerzity několik let pracovala jako redaktorka v novinách napojených na stavební odbor místního magistrátu.

Díky tomu si vybudovala kontakty, které jí pomohly v kariéře. V roce 1995 pak založila developerskou firmu a už první projekt se setkal s obrovským úspěchem. Dnes je z malé firmy jeden z největších hráčů na trhu.

Developerský byznys rozjela Wu ve svém rodném městě Čchung-čching na jihozápadě Číny.

Miliardářka Wu Ja-ťün , jež se nechlubí svými úspěchy ...

FOTO: Právo

Dokázala udělat z malého podniku renomovanou společnost. Přitom prý z této štiky v podnikatelském prostředí není cítit ani stopa arogance. „Vždycky opakuje, že příště to musí udělat lépe,“ chválí jeden z kolegů její skromnost a pracovitost.

Podle zasvěcených to byl právě neúnavný perfekcionismus, co nejbohatší Číňanku vyneslo na výsluní. Za všechno mluví historka, kterou rád dává k dobru jeden z obchodních partnerů: Když jednou navštívil vzorový dům Longforu, nechal si boty přede dveřmi.

Při odchodu zjistil, že mu obuv kdosi přetočil špičkami ven, aby si je mohl pohodlně nasadit. Píle a vzorná péče o klienty se vyplatila, podle nedávného průzkumu je Longfor mezi developery pro zákazníky na trhu jedničkou.

Rosalía Meraová: Značku Zara vybudovala ze županů

Na záda Číňance dýchá s 3,5 miliardy dolarů (73,5 mld. Kč) nejbohatší Španělka Rosalía Meraová (66). Ta začala bohatství budovat ve skromných poměrech - v galicijském městě se spolu s manželem Amanciem Ortegou pustili do domácí výroby županů a spodního prádla.

Tak vznikla společnost Inditex, která dnes s téměř sto tisíci zaměstnanci a ročním ziskem přes miliardu eur patří k jedné z největších skupin v módním průmyslu. Vlajkovou lodí jejich impéria je síť obchodů s oblečením Zara.

Španělka Rosalía Meraová zbohatla na módě, spolu s manželem založila celosvětovou síť butiků Zara.

Španělka Rosalía Meraová zbohatla na módě, spolu s manželem založila celosvětovou síť butiků Zara.

FOTO: Právo

První butik manželé otevřeli v roce 1975 na pěší zóně A Coruny a do pěti let měla Zara zastoupení ve všech španělských městech. Dnes Inditex provozuje přes 4300 obchodů po celém světě, patří mu i značky jako Mango nebo Bershka.

Vztah Meraové a Ortegy ale obchodní úspěch nekopíroval. Narodil se jim mentálně postižený syn a jejich manželství po dvaceti letech ztroskotalo. Meraová ale nadále v Inditexu vlastní sedmiprocentní podíl, což z ní činí jednu z nejdůležitějších akcionářek.

Kromě toho investuje do filmové produkce a je předsedkyní nadace Padeia, která pomáhá tělesně a duševně postiženým.

Jeden z řady celosvětově známých butiků Zara.

Jeden z řady celosvětově známých butiků Zara.

FOTO: Reuters

Jelena Baturinová: kontroverzní manželka starosty

Bronzová příčka patří Rusce Jeleně Baturinové (47), manželce moskevského starosty Jurije Lužkova. Ta dokázala na výrobě plastů a ve stavebnictví vydělat 2,9 miliardy dolarů (61 miliard Kč).

Dcera z dělnické rodiny přitom nezahájila kariéru nijak působivě. Po střední škole nejdříve rok a půl pracovala v továrně, teprve poté vystudovala večerně vysokou školu a začala pracovat v ekonomickém výzkumném ústavu.

Zlom v jejím životě přišel v roce 1986. Tehdy se stala členkou městské komise, které předsedal tehdejší náměstek šéfa moskevského výkonného výboru, o 27 let starší Jurij Lužkov.

Jelena Baturinová je kromě podnikatelky i ženou moskevského starosty, o 27 let staršího Jurije Lužkova.

Jelena Baturinová je kromě podnikatelky i ženou moskevského starosty, o 27 let staršího Jurije Lužkova.

FOTO: fotobanka Profimedia

Každý z manželů nyní ujišťuje, že jejich vztahy tehdy ještě byly na čistě profesionální úrovni. Jisté ovšem je jen datum svatby - ta proběhla v roce 1991, dva roky poté, co Lužkov ovdověl.

V témže roce se Baturinová pustila do podnikání a založila společnost Inteko, její první pokus v oblasti počítačových technologií však ztroskotal. Poté vsadila na plasty. Zlé jazyky ale tvrdí, že bez pomoci manžela - původním povoláním chemika a ve své době náměstka šéfa ústavu pro výzkum umělých hmot - by se neobešla.

 

Zatím není jasné, kdo z nás dvou na manželství vydělal víc. Já jsem byla nezávislá žena, Lužkov úředník placený podle tabulek,řekla Jelena Baturinová

Z Inteka se časem stal jeden z největších výrobců umělohmotných výrobků v zemi. Dnes výroba plastů tvoří pouhou desetinu ročního obratu společnosti, Baturinová přesedlala na stavebnictví a v současnosti v této oblasti ovládá pětinu moskevského trhu.

„Všechno je v genech - buď je člověk vůdcem od přírody, anebo není. Já jsem byla vždycky vůdcem,“ prohlásila o sobě jednou. Kritici jejího úspěchu ovšem často pochybují o genech a poukazují na protekci díky manželství se starostou. Řeči skeptiků a posměváčků ale Baturinová odmítá s tvrzením, že úspěšná byla už před svatbou.

„Zatím není jasné, kdo z nás dvou na manželství vydělal víc. Já jsem byla nezávislá žena, Lužkov úředník placený podle tabulek,“ řekla sebevědomě v rozhovoru pro ruskou verzi časopisu Newsweek.

Podle časopisu Forbes existuje jen čtrnáct dolarových miliardářek, jež podstatnou část majetku nezdědily. Po první trojce následují:
4. Doris Fisherová, USA
oblečení 2,4 mld.
5. Xiu Li Hawkenová, Velká Britániestavebnictví, 2,4 mld.
6. Oprah Winfreyová, USA
televize, 2,4 mld.
7. Giuliana Benettonová, Itálieoblečení, 2,1 mld.
14. J. K. Rowlingová, Británieknihy, 1 mld.
S hrstkou žen-miliardářek kontrastuje počet boháčů, kteří se k majetku také vypracovali od píky. Těch je na světě 665 včetně tří nejbohatších lidí planety Mexičana Carlose Slima a Američanů Billa Gatese a Warrena Buffetta.