"Knír odkazuje na tradiční image. Určitému typu obličeje může dodat nádech serióznosti. Může dobře působit u politika, i když ne u každého," řekl prezident Asociace vizážistů a stylistů Petr Lukeš.

V současnosti je ale podle něj tato součást vizáže vnímána jako něco archaického a asociuje spíše prvorepublikové období. Přestože si kníry občas dopřávají i hollywoodské hvězdy jako Brad Pitt nebo George Clooney, není to podle odborníků trendová záležitost. "Je to spíše přežitek," míní Lukeš.

Zatímco v minulosti byla tato součást obličeje opečovávaná a šlechtěna, je tento "doplněk" obličeje nyní spíše zanedbáván.

Řešení nějakého handicapu

"Pravý knír, který si v minulosti pěstovali státníci nebo vojáci, dal velkou práci. Musel se voskovat a pracně udržovat," upozornil odborník na etiketu Václav Soldát. V dnešní době je to však podle něj pouze "projev extravagance, snaha na sebe upozornit".

Mnohdy je to reakce na nějaký handicap, míní. "Soustředí se pozornost na určitý prvek. Tím se člověk snaží odvrátit pozornost od nedostatků, jako jsou odstávající uši, nebo pleš," zdůraznil.

Podle Lukeše se knírem mohou zastřít nedostatky obličeje. "U spousty lidí se tím dá vyřešit asymetrie úst. Je vhodný také ke korekci obličeje," upozornil. Není to ale podle něj prvek, který by odborníci na vizáž běžně doporučovali k úpravě zevnějšku. "Málokdy stylista nebo vizážista klientovi řekne, že je typ na knír," uvedl.

Johny Depp je známý svou oblibou v kloboucích, čapkách a dalších pokrývkách hlavy.

Johny Depp si knírek ovšem velmi oblíbil a jeho tvář zdobí již několik let.

FOTO: fotobanka Profimedia

Zvyk je železná košile

Lidé, kteří si na knír zvyknou, mají ovšem za to, že je tento prvek v očích okolí zvelebí. "Dá to člověku vážnější vizáž, pokud to nejsou žertovné kníry s navoskovanými špičkami," dodal Jan Lukšík, který si knír pěstoval asi dvě desítky let.

"Člověk je pyšný na to, že má něco, co jiní nemají. Dodá mu to trochu sebevědomí. Změní se vizuálně, ale také psychologicky. Tvář je výraznější a lidé si ho víc pamatují. I fádní tvář se promění, dá jí to něco navíc," uvedl.

V minulosti se knír mnohdy vnímal jako projev společenské příslušnosti a jeho tvar se spojoval s určitou osobností. Známý byl například císařský knír, tedy kombinace licousů a kníru, který měl na tváří František Josef I., nebo mušketýrský knír, kterým byla kombinace kníru a bradky.

Mezi známé "kníráče" patřil sovětský diktátor Josif Stalin, ale také umělec Salvador Dalí, jehož proslavil mohutný navoskovaný knír.

Josif Stalin

Na kníru si velmi zakládal i diktátor Josif Stalin.

FOTO: fotobanka Profimedia

Módní trendy ukazují jiný směr

"Takzvaný Chaplinův knír, který ovšem nosil také Hitler, byl projevem tehdejší módy. V současné době se nosí spíše vystříhaný proužek na bradě nebo udržovaná zarostlost. Výhodou je, že se s tím nemusí moc pracovat.

Klasický knír ale v dnešní době velkou šanci nemá," míní Soldát. Také podle něj je klasický knír, "který měl na každou stranu minimálně tři centimetry", přežitek. "Je to nepraktické. Lidé raději volí pohodlí," uvedl.

Podle Lukeše jsou současní nositelé knírů ochuzeni o pomůcky, které měly tvar tohoto porostu udržovat. Zájemci o údržbu vousu se musí spokojit s přípravky na vlasy. Muži si ale většinou vystačí s obyčejnými nůžkami a hřebenem.

"Moderní kníry jsou krátce střiženy, netupírují se ani netuží. Stává se ale, že si lidé nechávají knír dobarvovat, například pro fotografování," dodal.

Václav Havel

Knír dotvářel spoustu let image i Václavu Havlovi

FOTO: fotobanka Profimedia

Profesionální péče o vousy upadá

Nejen kníry, ale také vousy si lidé dnes většinou upravují sami. "Z kadeřnických salónů mizí péče o vousy. Tradiční holičství, kde by holení patřilo ke standardní součástí nabídky, vytlačují módní salóny, které se zaměřují především na úpravu vlasů. Vousy mnohdy nejsou ani v ceníku. Pokud klient úpravu požaduje, kadeřníci jim vyhoví, ale berou to spíše jako okrajovou službu," vysvětlil Lukeš.

Výraz myšlení

Přestože kníry nepatří ke žhavým trendům, módní znalci vous nezatracují. "V současné době je módní velmi tenké vystříhávání vousu kolem úst, nebo tenoučké kotlety. Udělá to ale specifický výraz tváře a málokomu to sluší. V běžném životě se to nosí málo. V módních časopisech nebo na molu je to ale žádaný styl," vysvětlil stylista.

U mladých mužů je mnohdy populární takzvaná kozí bradka. Podle Lukeše však spíše než o vizáž jde jejím nositelům o "výraz avantgardního myšlení". "Příliš se nedbá na to, zda to člověku sluší, ale nositel se tak snaží vyjádřit nějaký životní
postoj. Často je to jen otázka revolty a odlišení," řekl.

Vousy moderní muži mnohdy vnímají zejména jako projev pohodlí. "Urychluje to ranní hygienu a šetří spoustu času," tvrdí Jiří, který si porost na tvářích pěstuje mnoho let. Značnou roli hraje i množství vlasů. Zarostlou tváří se někteří jedinci snaží vyrovnat s plešatěním. V tomto případě ale knír velkou roli nehraje. Jeho tvar většinou zanikne v "nedbalé eleganci".