Po Štědrém dni se každoročně zavřou všechny supermarkety a hypermarkety, takže na pozdní vánoční nákupy už si nezajdete, nemluvě o tom, že málokdo má na další dobrodružnou výpravu za dárky ještě vůbec náladu a sílu. Nejlepším řešením tedy bude vystačit s domácími zdroji.

Ponořte se tedy do svých zásob a vytáhněte nevyužité bonboniéry a lahve s alkoholem. Najděte v sobě poslední zbytek balícího nadšení a proměňte je v umělecké dílo, které potěší víc, než samotný obsah.

Vyrobte vánoční přání

Další zaručená věc, na níž se však mnohdy zapomíná, je vánoční přání, nemusí být nutně koupené v papírnictví, stačí, když doma najdete čtvrtku, pastelky a fixy. Vyřádit se můžete i s lepidlem a zbytky balícího papíru.

Vytáhněte papíry a vyrobte pěkné vánoční přání

FOTO: Miroslava Kubištová, Právo

Můžete například vystříhat jednotlivé postavičky z vánočního papíru, nalepit je na karton a propiskou jim domalovat bubliny s veselými průpovídkami. Vytvoříte tak originální vánoční komiks, nad nímž se všichni pobaví natolik, že si rozhodně nebudou připadat nějak "odfláknutí". Pokud se po výtvarné stránce necítíte právě silní v kramflecích, můžete zkusit zapojit své básnické střevo nebo ještě lépe své děti.

Cukroví i vaječňák

Dalším evergreenem ve vánoční improvizaci je vánoční cukroví, každý rád ohodnotí vaše výrobky a porovná je s těmi svými. Zapomeňte ale na umaštěné tácky a krabičky od ramy, váš výtvor si zaslouží důstojné balení s vánočním ubrouskem, hezkou krabičkou nebo celofánem a pořádnou mašlí. Jako dárek z domácí kuchyně poslouží i sklenice domácí marmelády nebo medu.

FOTO: Věra Melicharová

Zrovna tak jako cukrovím potěšíte zejména ženy ještě domácím vaječným koňakem. Připravíte jej zcela jednoduše. Stačí vyšlehat šest žloutků do pěny, přilít dvě salka, jedno neslazené kondenzované mléko a nakonec do hmoty vmíchat přibližně dvě deci rumu.

Pokud si na domácí práce a tvůrčí dílnu nepotrpíte, existují ještě dva způsoby záchrany. Jednak ten úplně nejjednodušší - nákup na benzínce. Sice se prohnete, protože na veškeré zboží je tady naražena značná přirážka, ale koupíte všechno, co potřebujete. Sladkosti i alkohol, květiny, ale také hudební CD a filmová DVD. Pro děti plyšové hračky nebo kredit do mobilního telefonu, který je potěší vždy, a pro kluky auta. Všechno navíc snadno zabalíte do všudypřítomných dárkových tašek.

Poukázky a vstupenky

Druhá možnost je ještě jednodušší. Sedněte na internet a objednejte vstupenky do divadla nebo na koncert. Mnozí prodejci už umožňují platbu přes internet a následný tisk vstupenek přímo z domova. Zrovna tak můžete vyrobit poukázku takřka na cokoliv - na příjemnou večeři, seskok padákem, návštěvu zoo nebo výlet do zahraničí. Fantazii se meze nekladou. Stačí jenom chvíli posedět a popřemýšlet, co právě vaše přátele a příbuzné potěší.

A věřte tomu, že pokud vnučka věnuje babičce poukázku na společně strávený den na nějakém příjemném místě s obědem, projížďkou lodí nebo návštěvou zámku, potěší ji to víc než dárek z nejluxusnějšího obchodu.