Citlivou pleť lze charakterizovat jako pleť, která je přirozeně zranitelná. Reaguje podrážděním na vlivy, které jsou obvykle dobře tolerovány a hůře se brání různým útokům. Tato hyperreaktivita pleti je přímo spojena s podrážděním nervových zakončení v pleti a projevuje se v závislosti na profilu citlivé pleti prostřednictvím nejrůznějších symptomů: píchání, pnutí, svědění, pálení občas
spojené se začervenáním.

Často nejde o alergii

Citlivost pleti je tedy přímo spojena s podrážděním nervových zakončení v epidermis a nesmí být zaměňována s alergií. Alergie je reakce imunitního systému organizmu na opakovaný kontakt s alergenní substancí.
 
Organizmus identifikuje tuto substanci jako nebezpečnou, a proto na ni reaguje přehnaně a abnormálně. V nejzávažnějších případech můžeme pozorovat otoky na obličeji a dýchací potíže.

Typ citlivé pleti dokáže určit SensiTest 

Sensitest je objektivní diagnostická metoda, která umožňuje určit kompletní profil citlivé pleti. Dvacet klinických otázek, které postihují dvě kritéria, intenzitu a původ kožní reaktivity. 

V týdnu od 20. do 24. dubna letošního roku bude ve vybraných lékárnách po celé České republice probíhat týden citlivé pleti. Odborníci zde provedou zmíněný sensitest a poradí, jak se o svou pleť máme co nejlépe starat. 

Typy citlivé pleti

Lékaři rozlišují čtyři stupně citlivosti pleti: od normální, přes lehce citlivou, citlivou až po velmi citlivou pleť.

Rozlišují také čtyři typy reaktivity pleti:
Reaktivita pleti způsobená vlivem vnějšího prostředí - Při vystavení velkému teplu, chladu či náhlým změnám teploty pleť svědí, štípe anebo pálí. Může dojít k začervenání pleti. Pleť je choulostivá na vítr, slunce a znečištěné prostředí.
 
Reaktivita pleti způsobená vaskulárním systémem - úzce propojena s křehkostí kapilár. Pleť může vykazovat vaskulární nestabilitu projevující se začervenáním a pocity horka.
Může tak reagovat na vnější i vnitřní faktory.
Kontaktní reaktivita  - může být způsobena kontaktem s přípravky obsahujícími alergizující látky s velmi tvrdou vodou nebo některými textiliemi. Po takovémto kontaktu následuje svědění, štípání anebo pálení pleti, může také dojít k začervenání pleti. Nejedná se však o alergickou reakci.
Reaktivita způsobená atopiíPleť, která trpí atopickým ekzémem, je předurčená k hyperreaktivitě. Tato pleť je křehká a velmi citlivě reaguje na kosmetické přípravky, proto vyžaduje jejich pečlivý výběr.

Více informací včetně kompletního seznamu lékáren naleznete na: www.sensitest.cz.