Sama pomoc zdejších odborníků zhruba před dvěma roky vyhledala. Nechala si udělat drobný sklerotizační zákrok na noze u žíly, která ji občas potrápila. Na pražském pracovišti laserové, estetické dermatologie, cévní a plastické chirurgie odstraňují křečové žíly nejnovějším způsobem – miniinvazivní cestou.

Bez modřin a narkózy

Principem je radiofrekvenční metoda VNUS Closure, při které se zavede katetr z vpichu u kotníku nebo pod kolenem do žíly a vede se až do třísla. Po kontrole ultrazvukem se žíla sondou uzavře vlněním vysokou teplotou (zataví se). Přitom nevznikají žádné modřiny.

„Limitující je průsvit žíly, zda se sonda s katetrem do ní vejde,“ říká cévní chirurg MUDr. Milan Bartášek, jeden z mála lékařů u nás, kteří byli na novou metodu proškoleni.

„Na naší klinice provádíme tento zákrok velmi často pouze v lokální anestezii, takže není nutná ani hospitalizace. Kosmetický výsledek je nesrovnatelně výraznější a návratnost varixů je kolem tří procent oproti klasické operaci otevřenou chirurgickou metodou, kde je návratnost až deset procent.“

Nejenže nejsou vidět žádné rány, hematomy, otoky, ale hlavně pacient jde hodinu po zákroku domů a může vykonávat pracovní a společenské povinnosti hned druhý den po operaci. A nemusí si ani brát pracovní neschopnost.

„Neměl by však chodit cvičit, do bazénu, do solária a nosí dva až tři týdny kompresivní zdravotní punčochy,“ radí doktor Bartášek.

Pomohou i od "metliček"

Na klinice Laser Esthetic pomáhají pacientům také od tzv. metliček, což jsou povrchové cévky, které se dělají třeba ženám v průběhu těhotenství, nebo těm, co mají zaměstnání, kde stále stojí či hodně sedí.

Odstraňují je pomocí laserové sklerotizace. Jde o šetrný způsob vhodný k použití i v oblasti kotníků, kde nejčastěji vznikají bércové vředy. Ale rovněž je elegantní pro žilní malformace – výstupky nebo nádůrky, se kterými se rodí i děti.

Klientelu mají na klinice pěkně namíchanou – například cévky v obličeji si hodně nechávají odstraňovat mladí lidé, třeba ti, kteří pečou pizzy. Přes léto pro změnu operují často učitelky.