Hlavní obsah

V šesti měsících podstoupil Vašík tři operace srdce. Bez kardiostimulátoru by nepřežil

Rodina Medkových dlouhá léta toužila po dítěti. Po deseti letech a dvou potratech se jim konečně narodil syn Václav. Radost z miminka ale brzy vystřídal obrovský strach, Vašíkovi zjistili srdeční vadu. Rodině se tak obrátil život naruby.

V šesti měsících podstoupil Vašík tři operace srdce. Bez kardiostimulátoru by nepřežil

Medkovi žijí v rodinném domě v Příchovicích nedaleko Plzně. Dlouhých deset let se jim nedařilo počít miminko. Lenka Medková byla dvakrát na umělém oplodnění a také dvakrát potratila, proto zjištění, že čekají Vašíka, přineslo rodině neuvěřitelnou radost.

„Syn Vašík je vymodlené dítě. Již v těhotenství mu ale lékaři objevili srdeční vadu, kvůli níž byl neustále sledován již u mě v bříšku. Srdeční vada byla i důvodem k porodu císařským řezem. Původní prognóza, že bude Vašík muset hned po narození na operaci, se ale naštěstí nepotvrdila, Vašík se vyvíjel poměrně dobře. Nakonec ale k operaci po půl roce stejně muselo dojít,” vypráví Lenka Medková.

Vašík měl kombinaci čtyř srdečních vad vycházející z problematické dvou-výtokové pravé komory Follotovského typu. Běžně lékaři zvládnou tyto vady zkorigovat v jedné operaci, u Vašíka ale došlo ke komplikacím. Měl velmi pomalý tep a nelepšilo se to, proto se ho lékaři rozhodli připojit na vnější kardiostimulátor.

Poté ale musel ještě absolvovat další dva zákroky. Celkem byl 16 dní v umělém spánku.

Během jednoho týdne podstoupilo miminko tři srdeční operace.

Foto: archiv rodiny Medkových

Stav Vašíka se díky operacím zlepšil, bohužel si s sebou i přesto nese velké následky, a to především v opožděném vývoji. Například až v roce a půl po pravidelných rehabilitacích začal sedět a dodnes ještě neleze. K tomu má nadále zúženou plicnici, nedomykavost srdeční chlopně prvního stupně, plus zvětšené pravostranné oddíly na srdíčku.


Rodiče se snažili o dítě celých deset let.

Foto: archiv rodiny Medkových

Už dnes je jasné, že bude Vašík v budoucnu potřebovat další operace. Pokud se bude vše vyvíjet dobře, tak na řadu přijdou až za 10-15 let. S určitostí to ale dnes nedokáže nikdo říct.

Péče o Vašíka je i tak stále velmi náročná, a to i po finanční stránce. Vašíkova maminka je zatím na mateřské dovolené, tatínek sice pracuje jako topič, ale bez pomoci Dobrého anděla by vše zvládali těžko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků