Hlavní obsah

V jednadvaceti začala ztrácet zrak, vyšetření ukázalo, že se jedná o roztroušenou sklerózu

29. 5. 2020, 6:02
Novinky, das

Nebylo to ani měsíc poté, co Veronika oslavila své jednadvacáté narozeniny. Začala vidět jako přes fólii, šíleně ji k tomu bolely oči a každým dnem viděla hůř a hůř. Oční lékař ani minutu nezaváhal a s podezřením na neurologické onemocnění ji okamžitě odeslal na magnetickou rezonanci a lumbální punkci. Po třech týdnech se dozvěděla verdikt – roztroušená skleróza.

Foto: archív paní Veroniky

Paní Veronika se svou dcerou

Článek

Od té doby uběhlo již jedenáct let. Tehdy Veronice lékaři po zjištění diagnózy nasadili infuze s kortikoidy, po kterých se jí částečně ulevilo a začala i lépe vidět. Zrak se jí ale už nikdy zcela nevrátil. Na levé oko od té doby vidí jen na 20 procent.

„Po půlroce od stanovení diagnózy jsem dosáhla na biologickou léčbu, po nějaké době jsem mohla přestat brát kortikoidy a začala jsem se cítit opravdu dobře,“ vzpomíná dnes dvaatřicetiletá Veronika.

Roztroušená skleróza se dá odhalit dřív

Věda a školy

Protože i kontrolní magnetická rezonance tehdy dopadla dobře, rozhodla se Veronika se svým mužem, že se pokusí o miminko, což se jim i velmi záhy podařilo.

Jakmile zjistila, že je těhotná, vysadila po konzultaci s lékařkou léky. Docházela na pravidelné kontroly a ve čtyřiadvaceti letech se jí narodil zdravý chlapeček.

„Osm měsíců jsem kojila, poté jsem se vrátila ke svým lékům,“ říká Veronika a doplňuje: „Po mateřské jsem začala opět pracovat, zaměstnavatel mi vyšel vstříc se zkráceným úvazkem, což mi velmi pomohlo.“

Nyní je Veronika opět na mateřské dovolené – před třemi lety porodila holčičku. „Rozhodnutí mít děti i navzdory roztroušené skleróze bylo to nejlepší, které jsem v životě udělala. Žít pro rodinu mě vnitřně naplňuje a jsem šťastná, což mě posiluje i v boji s nemocí.“

Nepodceňujte rané příznaky roztroušené sklerózy

Zdraví

Bohužel před půl rokem Veronika prožila velmi stresující událost, když zkolaboval její dědeček a ona s manželem ho našli v bezvědomí. Přes jejich úsilí a následně i záchranářů dědeček na místě zemřel. Tato stresová situace Veronice vyvolala tři ataky nemoci v krátké době a musela do nemocnice na kapačky. Když už to vypadalo, že se situace uklidňuje, přišla další ataka.

„Ráno jsem nemohla vstát z postele, manžel mi musel zavolat záchranku a strávila jsem pět dní v nemocnici na kapačkách,“ popisuje. Lékařka Veronice doporučila změnit léčbu, která zatím funguje dobře. Od té doby ataku nemoci neměla.

„Příští rok se budu po mateřské vracet do práce, tak uvidím, jak se s touto změnou moje tělo popere. Věřím ale, že vše díky podpoře mého skvělého manžela zvládnu,“ uzavírá Veronika.

V pomoci ostatním ho nezastavila ani roztroušená skleróza

Žena

Reklama

Související články

Výběr článků