Hlavní obsah

Před padesáti lety zažil hračkářský průmysl jednu z největších proměn. Byly patentovány kostky neslavnější stavebnice na světě, dánského lega. O jeho úspěchu svědčí, že bylo vyrobeno na 400 miliard kostiček této stavebnice,takže na každého obyvatele Země jich připadá 62.

Stavebnice Lego slaví padesát let 

První kostička lega je však starší, prodávaly se už v roce 1949, ovšem během dalších devíti let získaly definitivní tvar kostičky s osmi „čudlíky“, které ji umožní pevně, ale rozebíratelně spojit s další.

Už v roce 1953 se začaly prodávat v sousedním Norsku, po kterém následovalo Německo,. Koncem se rozvíjel do podoby systému. Pro další export byl klíčový rok 1958, kdy 28. ledna v 13:58 podal na úřadech patentní přihlášku na kostku Godtfred Kirk Christiansen, syn nedávno zesnulého zakladatele firmy.

Název Lego je tvořen slabikami dvou dánských slov: "LEg" a "GOdt", čili "hraj si dobře".

Stavebnice je neuvěřitelně variabilní. S pouhými dvěma základními kostkami s osmi „čudlíky“ lze vytvořit 24 možných kombinací spojení, se šesti kostkami je to už 915 miliónů takových možností.

Základní řadu doplnily během let další, zejména větší Duplo pro malé děti. I jeho kostky však lze spojovat se základní řadou, což platí i o řadách Toolo a Technic
Nástup dokumentoval i vznik Legolandů v celé řadě měst.

Krize Lega

V 90. letech zažívala ale společnost Lego několik krizí kvůli nástupu elektronických her. V roce 1998 ohlásila společnost poprvé ztrátu. Společnosti pomohlo propojení s filmy série Star Wars. Byla dokonce vytvořena počítačová hra Lego Satr Wars II.

Další krize se dostavila v roce 2004, kdy firma ohlásila ztrátu 374 milióny dolarů. Firmu zachránila základní restrukturalizace, snížení počtu zaměstnanců z 6000 na současných 4500 a přesun výroby do levnějších zemí. Lego se vyrábí mimo jiné v kladenské továrně, kterou od loňského roku provozuje singapurská firma Flextronics. Prodány byly také Legolandy soukromé investiční společnosti Blackstone.

V roce 2006 už Lego ohlásilo zisk 281 milión dolarů a v roce 2007 zaznamenalo nárůst prodeje na všech svých trzích.

Společnost Lego prodává v současnosti své výrobky ve více než 130 zemích je pátý největším výrobcem hraček po Mattelu, Masbru, Bandai a MGA.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků