Hlavní obsah
Zažeňte frustraci svých dětí pohybem a nastaveným režimem. Foto: Profimedia.cz

Proti frustracím a nudě pomáhá dětem pevný denní řád a co nejvíce pohybu

Většina dětí byla po prvním uzavření škol nadšená. Ačkoliv si mnohé z nich již zcela zvykly na distanční výuku, to, co všem naprosto chybí a je pro ně nenahraditelné, jsou kamarádi, kroužky a také každodenní rituály. Rodiče si tak s nimi stále více nevědí rady.

Zažeňte frustraci svých dětí pohybem a nastaveným režimem. Foto: Profimedia.cz
Proti frustracím a nudě pomáhá dětem pevný denní řád a co nejvíce pohybu

Podle odborníků je velmi důležité s dětmi vytvořit nové denní rituály. Je to jediný způsob, jak děti ochránit před nudou, frustrací a apatií.

„V praxi to znamená, že nastavíme budík na určitou dobu, aby děti vstávaly, jako kdyby šly do školy. Ideální je, když si pak s nimi dáme ve vyvětrané místnosti krátkou rozcvičku. Následuje snídaně, čištění zubů, oblékání, stlaní postelí atp.

Školáci pak mají pravidelnou on-line výuku, ale i mladší děti, pokud nedocházejí do mateřských škol, by měly mít pravidelný dopolední program, jehož součástí jsou edukační činnosti, čtení nebo malování,” doporučuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey’s Gym.

Rodiče by dětem měli vyčlenit i čas na hraní a pomoc v domácnosti. Samozřejmostí by pak měl být pravidelný pohyb.

„Největší chybou ale je, když rodiče děti nutí do nějakého sportu, který je nebaví nebo jim nejde. Vždy je tedy zapotřebí hledět i na zájmy a talent dítěte,” upozorňuje Jitka Literová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.

V současné době je dobré začít s dětmi dělat cokoliv, co by je mohlo alespoň trošku bavit. Ideální je vytáhnout je alespoň na chvíli každý den ven. S přicházejícím teplejším počasím a delšími dny budou neustále přibývat nové možnosti, jak děti venku zabavit.

Samozřejmě jako rodiče dítěti nikdy zcela nenahradíte jeho kamarády a hrátky s nimi, nicméně za této situace se opravdu počítá jakákoliv aktivita. Zkuste dát dítěti vždy na výběr, co by chtělo dělat a jen v okamžiku, kdy nebude jevit zájem o nic, mu navrhněte aktivitu vy. Často se stává, že přes prvotní odpor si děti nakonec pohyb užijí.

U starších dětí mohou velmi dobře zafungovat nejrůznější výzvy, ať už profesionálních sportovců nebo oblíbených youtuberů či dalších influencerů.  Zafungovat ale mohou i vaše rodinné výzvy, kterých se mohou zúčastnit všichni členové rodiny.

Inspiraci najdete například na stránkách Akademie Zuzany Hejnové Hesu. Například k jedné z nich potřebujete pouhé švihadlo.

Kliky a další posilovací cviky nejen s medicinbalem najdete i na profilu tohoto školáka:

 

Jak doma rozhýbat malé děti

  • Dejte židle k sobě a nechte je děti podlézat jako v tunelu. Mohou lézt tam i zpět, nebo pro cestu zpět zvolit „horní plošinu“ a přelézt židle po kolenou.
  • Udělejte ze židlí slalom – ten mohou děti probíhat nejrůznějšími způsoby – popředu, pozadu, po jedné noze…
  • Dejte židle tak, aby se dotýkaly vždy jedním rohem. Na každou židli umístěte plyšáka a z podlahy „udělejte“ řeku, kde plavou krokodýli. Plyšáky pak děti musí zachránit tak, že přelezou ze židle na židli tam a zpět a hodí je „do lodě“ nebo „na ostrov“ – což může být jakákoli bedna. Samozřejmě děti nesmí při záchranné akci spadnout do vody mezi krokodýly!
  • Umístěte židle dál od sebe – jednu děti vždy přelezou vleže a druhou podlezou. 
  • Plyšáky také mohou děti přemisťovat ze židle na židli nohama – lehnou si na zem na záda mezi dvě židle, na jednu umístíme plyšáka, kterého musí uchopit nohama mezi šlapky a přemístit pohybem nohou za hlavu na druhou židli. Je to ohromná zábava, a přitom to pro děti není vůbec jednoduché – skvěle zapojují břišní svaly...
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků