Hlavní obsah
Alkohol je pro děti mnohem více nebezpečný než pro dospělé. Foto: Profimedia.cz

Podle psychiatra děti nesmí pít alkohol ani výjimečně

Ani o Silvestru a jiných slavnostních událostech by děti neměly pít alkohol a už vůbec ne se souhlasem rodičů. Podle psychiatra Karla Nešpora existují výzkumná data potvrzující, že více pijí alkohol lidé, jimž rodiče nebránili ochutnávat ho v dětství a nedávali jim tak dostatečný signál, jak je nebezpečný.

Alkohol je pro děti mnohem více nebezpečný než pro dospělé. Foto: Profimedia.cz
Podle psychiatra děti nesmí pít alkohol ani výjimečně

"Dětem hrozí otrava alkoholem již při podání nízké dávky. Například pro děti předškolního věku může být podle Nešpora nebezpečná i obyčejná ústní voda. U větších dětí se závislost na alkoholu rozvíjí rychleji a je u nich větší riziko závislosti na jiných drogách," vysvětluje Nešpor.

Dospívání je zase doba experimentování a častých úrazů. Výbušná směs nastává při spojení alkoholu se skateboardingem, kolečkovými bruslemi, plaváním nebo sexem. Mezi hlavní příčiny smrti dětí patří úrazy, otravy a dopravní nehody, na nichž se výrazně podílí právě alkohol.

"V dospívání se navíc vytváří sítě mozkových buněk, jenže alkohol vytváření těchto funkčních mozkových sítí omezuje," upozorňuje psychiatr.

Zakázané ovoce nejvíc chutná - zde neplatí

Výzkumy ukazují, že nejlépe jsou na tom s alkoholem děti, jejichž rodiče byli laskaví, ale zároveň vyžadovali dodržování pevných pravidel. "Nejsem si jist, zda čeští rodiče tráví s dítětem dostatek času, a už vůbec, jestli rodina funguje dostatečně normotvorně," řekl Nešpor.

Podstatně více je alkoholem ohroženo dítě, jehož příbuzný je či byl na alkoholu závislý. Takový člověk by měl celý život abstinovat, doporučuje psychiatr. Rady, jak postupovat, rodiče naleznou v příručce Alkohol, drogy a vaše děti na www.drnespor.eu

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků