Hlavní obsah
Došlo k poklesu výskytu vícečetných těhotenství. Ilustrační foto Foto: Petr Horník , Právo

Novela zákona o umělém oplodnění způsobila pokles vícečetných těhotenství

V dubnu roku 2012 vešla v platnost novela zákona o asistované reprodukci, která nabádá ženy, aby si v rámci IVF programu nechávaly zavést jen jedno embryo, s cílem snížit frekvenci výskytu vícečetných těhotenství. Po roce platnosti tohoto zákona praxe ukázala, že to byl krok správným směrem.

Došlo k poklesu výskytu vícečetných těhotenství. Ilustrační foto Foto: Petr Horník , Právo
Novela zákona o umělém oplodnění způsobila pokles vícečetných těhotenství

Skutečně došlo k poklesu výskytu vícečetných těhotenství, aniž by snížení počtu transferovaných embryí mělo dramatický vliv na úspěšnost léčby.

„Na našem pracovišti jsme zaznamenali v průběhu roku 2012 pokles výskytu dvojčat o 4 % (z 18 % na 14%) a nevyskytla se žádná gravidita s třemi plody. Tato skutečnost se prakticky neprojevila v úspěšnosti léčby – došlo pouze k minimálnímu poklesu ze 41% na 39,3% dosažných těhotenství na transfer. Pokles byl patrný zejména ve skupině starších žen, jejichž procentuální zastoupení mezi našimi klientkami stále stoupá." vysvětluje MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

Velký úspěch lékaři zaznamenali v případech tzv. selektivního singleembryotransferu (=SET), kdy je k dispozici více embryí a je jen na rozhodnutí páru, zda bude zavedeno pouze jedno nebo více z nich.

"Při volbě jednoho embrya byla na našem pracovišti úspěšnost 45,9%. Výrazně hůře jsou na tom páry, kdy máme k dispozici pouze jediné embryo - úspěšnost je pak pouhých 7,5%. To je bohužel často právě případ žen, jejichž věk se blíží nebo dokonce překročil čtyřicítku.“ dodává Šulc.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků