Hlavní obsah
Podle vědců alergici mají o 54 procent vyšší pravděpodobnost, že budou postiženi lehkou mozkovou dysfunkcí. Foto: František Kšajt, Právo

Dětský ekzém může mít vliv i na vývojové poruchy pozornosti

Atopický ekzém, zarudlá a svědící pokožka, je častým projevem alergie u malých dětí. Přestože s přibývajícím věkem většinou mizí, ukázalo se, že děti, které jím trpěly, jsou častěji postiženy lehkou mozkovou dysfunkcí než děti zdravé.

Podle vědců alergici mají o 54 procent vyšší pravděpodobnost, že budou postiženi lehkou mozkovou dysfunkcí. Foto: František Kšajt, Právo
Dětský ekzém může mít vliv i na vývojové poruchy pozornosti

Ekzém bývá signálem, že dítě bude později trpět i sennou rýmou nebo může být astmatické.

Němečtí vědci sledovali 1436 ekzematických dětí a adolescentů od 6 do 17 let a stejný počet dětí zdravých. Zjistili, že alergici mají také o 54 procent vyšší pravděpodobnost, že budou postiženi lehkou mozkovou dysfunkcí.

Pravděpodobnost dalších poruch

"U malých pacientů, kteří k nám přicházejí kvůli ekzému, hrozí zvýšené riziko, že budou trpět například poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Atopický ekzém je velmi nepříjemný a negativně ovlivňuje kvalitu života. Náš předpoklad, že s ním mohou souviset i potíže psychiatrického rázu, tedy nebyl od věci," říká spoluautor studie Jochen Schmidt z Technické univerzity v Drážďanech.

Co je to lehká mozková dysfunkce:

Souhrnné označení pro celou řadu projevů dítěte na bázi strukturálních změn Centrálního nervového systému, projevující:

- nápadně nerovnoměrným vývojem intelektových schopností

- nápadností a poruchou v dynamice psychických procesů

- hyperaktivitou až hypoaktivitou

- nesoustředěností,

- malou vytrvalostí,

- impulsivitou,

- výkyvem nálad a duševní výkonnosti,

- tělesnou neobratností,

- poruchou vnímání aj.),

- specifickými poruchy učení a chování - dyslexie, dysgrafie, dyslálie, dysortografie, dyskalkulie apod.

Jeho kolega psychiatr Marcel Romanos dodává: "Výsledky našeho výzkumu ale neznamenají, že mozkovou dysfunkcí musí trpět všechny ekzematické děti." Podle lékařů je pravděpodobné, že mechanismus, jakým reaguje imunitní systém při alergii, zpožďuje přenos neurosignálů a mozkové funkce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků