Výsledky výzkumu ukazují, že děti matek, které se během těhotenství "nervovaly", se rychleji vyvíjejí. Tyto závěry se objevily jen náhodou. Vědci se původně domnívali, že jejich bádání jim poskytne důkaz o tom, že mateřský stres může vést k výrazným poruchám v chování dítěte. "Mysleli jsme si, že objevíme známky emočních dysfunkcí, ale místo toho se nám podařilo dokázat pravý opak," řekla Janet DiPietrová, jedna z autorek studie.

Odborníci věří, že pozitivní účinky stresu na ještě nenarozené dítě má hormon cortisol, který je rovněž nazýván stresovým hormonem. "Jeho dopady nejsou dobré, ale zároveň ho každý orgán potřebuje k řádnému vývoji," uvedla DiPietrová. "Může vést k lepšímu vývoji orgánů u lidského plodu," dodala.

Vědci však upozorňují, že za pozitivním vlivem stresu může stát i osobnost matky. Ve výhodě jsou matky, které se nervují především proto, že těhotenství a narození potomka berou jako výzvu. "Možná, že tím, že tyto ženy neustále hledají nové a nové výzvy, působí tak i na dítě, které se potom vyvíjí rychleji," doplnila DiPietrová.