Coworkingová centra, tedy sdílené kanceláře, rostou jako houby po dešti. Většinou je využívají mladí lidé, kteří pracují na volné noze, ale přitom se jim nechce pracovat z domu, a to z nejrůznějších důvodů.

Právě taková centra jsou ale i skvělou příležitostí pro matky s malými dětmi, které doma pracují jen, když dítě spí, a hlídání profesionální chůvou si ať už z finančních, nebo prostorových důvodů prostě nemohou dovolit. Naštěstí coworkingových míst, kde vám pohlídají dítě a vy můžete nerušeně pracovat, začíná přibývat, jen se o nich příliš neví.

Jedno z takových míst je možné najít i v Horních Počernicích. Zde stojí uprostřed panelákové zástavby nízká budova bývalé teplárny, ve které má sídlo coworkingové centrum Mumraj. Vejít do něj můžete dvěma vchody. Před prvním vchodem najdete i pískoviště a je jasné, že sem zamíří děti. Vjet dovnitř je možné i s kočárkem. V šatně se mohou děti svléknout a obout si přezůvky. Rodiče následně děti předají v herně „hlídačkám“, které si s dětmi v herně hrají a snaží se je zabavit k plné spokojenosti rodičů a dítek.

Nejedná se tedy o klasické rodinné centrum s nabídkou aktivit pro děti a rodiče, ale nabízí i možnost pronájmu pracovního místa s hlídáním. Inspirací pro vznik takového místa byla aktuální potřeba zaměstnankyň tohoto centra: „Pro nás samotné bylo složité při rodičovské pracovat. Potřebu prostoru pro práci a současně péči o děti jsme vnímali u mnoha rodičů,“ říká Lenka Frišová, která se centru stará o propagaci.

Maminky zde najdou hlídání i pro velmi malé děti a tedy pod jeden rok. Samozřejmostí jsou pak starší děti i předškoláci. Rodič si sám určuje, kolik času v herně s chůvou dítě stráví, ale je jasné, že musí brát na zřetel to, nakolik dítě zde pobyt zvládne.

Například miminka bývají někdy nepředvídatelná a může se stát, že zkrátka a dobře nemají na hlídání náladu. Chůvy se sice snaží dítě zvládnout a nevolají matku při prvním breknutí, ale je jasné, že v určitých případech je lepší, pokud se rodič o dítě postará sám. Chůvy mohou dítěti podat svačinku, kterou rodič připraví, pití, nebo piškoty či křupky.

Nejenom psaní, ale i šití, kosmetika

Rodič se po odevzdání dítěte odebere do dalšího vchodu, za kterým se skrývá samotné coworkingové centrum. To v Horních Počernicích nabízí sedm pracovních míst. K dispozici je zde jak notebook (je možné si pochopitelně i přinést notebook vlastní), dále je možné si půjčit šicí stroj, nebo overlock, tedy speciální šicí stroj, který sešívá, stříhá a začišťuje zároveň. Dále je zde možné si pronajmout lůžko, na kterém mohou nabízet své služby třeba kosmetičky.

V centru se scházejí nejenom matky, které pracují prostřednictvím internetu a počítače, například novinářky, ale také ty, které jsou rukodělně činné a své výrobky následně prodávají.

„Pracuji pro internetové noviny a díky tomu, že zde pracuji, a skvělé chůvy se starají o mého synka, mi odpadla práce po nocích. Dnes už si vůbec nedokážu představit svůj pracovní i rodinný život bez Mumraje,“ svěřuje se pracující novinářka Lenka.

Jiná maminka zase oceňuje, že nemá „špatný“ pocit z toho, že by snad své dítě nějak opouštěla: „Vím, že dcerka je hned vedle, a v případě, že by třeba byla smutná, mohu za ní přijít a potěšit ji. A pokud by byla hodně protivná, prostě půjdeme domů,“ říká správkyně sociálních sítí Míša.

Výhodou těchto center je, že jsou zde naprosto unikátní ceny. Hodina práce s hlídáním dítěte se dá pořídit už za krásných 50 korun, a to díky podpoře magistrátu. „Nejefektivnější způsob, jak přimět magistrát myšlenku pochopit, bylo pozvat jeho členy a osobně jim na místě vše vysvětlit a ukázat. Dokázaly jsme, že to myslíme vážně a věc má smyl, je potřebná a prospěšná,“ vysvětlila Lenka Frišová z centra.

Udržet takto nízkou cenu ale není tak jednoduché: „Finance jsou problémem, stejně jako nestabilní dotační systém, finanční nejistota, udržitelnost. Cenová dostupnost pro rodiče je ale zásadní,“ dodává Frišová.

Vede Praha, první vlaštovky i jinde

V nabídce coworkingů pro matky stále vede hlavně Praha, kde je možné podobných center najít hned několik.

Děti hlídají například v několika centrech v Brně, dále pak v Hradci Králové, nebo v několika mateřských centrech kolem Prahy. Pokud není coworking s hlídáním tam, kde chcete pracovat vy, pak se ptejte. Třeba najdete podobně naladěnou partu a vytvoříte si své vlastní centrum.