Stále mnoho lidí podceňuje každodenní starosti s domácím mazlíčkem spjaté. Myslí si, že to pro ně končí koupí psa, jenže tím naopak vše začíná. Kromě pravidelného venčení je zapotřebí věnovat se výcviku, ale i pravidelným návštěvám u veterináře. Všechny tyto činnosti stojí čas i nemalé finanční částky.

Důsledky špatného rozhodnutí jsou tragické. V lepším případě nevydařené dárky končí po prázdninách v útulcích či na inzertních serverech jako je Sbazar, v horším jsou vyhozeny z automobilu někde za městem. Osudy takových psů jsou pak mnohdy děsivé.

Správně zvolit plemeno zvířete

Při finálním výběru psa by měly být hlavní prioritou povaha a velikost psa. „Vždy apelujeme na to, aby si zájemci zjistili i historii daného plemene: k čemu bylo vyšlechtěno a jaké životní podmínky by psovi vyhovovaly. Teprve na poslední místo bychom měli zařadit otázku toho, jestli se nám zvíře líbí,“ radí Martina Kreysová, ředitelka nadačního fondu Psí naděje.

Dále je důležité popřemýšlet, zda si pořídit psa s průkazem původu či bude stačit bez něj. Psi s průkazem původu jsou sice několikrát dražší, ale vyplatí se v mnoha ohledech. Je například od začátku jasné, jak bude pes vypadat, a v malém bytě tak později nepřekvapí svou velikostí. Průkaz původu dále garantuje základní charakterové vlastnosti a při pořizování psa dětem je důležitá také informace, že je pro chov zakázáno využívání agresivních jedinců.

Chov těchto psů má svá pravidla, mezi která dále patří věkové omezení pro využití v chovu, minimální věk pro odchod štěněte od chovatele nebo maximální počet vrhů u fenky. „To v praxi znamená, že ten, kdo si domů pořídí štěně s průkazem původu, nebude odnášet štěňátko, které ještě není připraveno opustit matku, nebo štěňátko od přetěžované fenky,“ uvádí Vladimíra Tichá, tisková mluvčí Českomoravské kynologické unie.

Štěně „bez papírů“ je výrazně levnější. Psí kříženci se nabízejí zhruba za 1 000 korun, ale kolikrát jdou přes inzeráty pořídit i zdarma.

Určitou roli ve spokojenosti s domácím miláčkem může mít i způsob jeho pořízení - zda jej zakoupíte on-line, odeberete přímo od chovatele, pořídíte ve zverimexu nebo si osvojíte psa z útulku. Nejlevnější variantou je pes z útulku, který odhadem stojí 100 až 800 korun. Tito psi si často na nové prostředí zvykají delší dobu, protože kvůli svým předchozím zkušenostem lidem nedůvěřují. „Tato nevýhoda ale může být i výhodou. Pes, který nikdy nezažil bezpečí domova, si tohoto nově nabytého daru může cenit a být svému novému pánovi vděčný,“ dodává Martina Kreysová.

Kromě časové i investice finanční

Základní psí výbava obnáší nejen obojek, vodítko, misky na vodu a krmivo, ale i další doplňky, například speciální přípravky a kartáč pro údržbu srsti. Na cestování je nutné pořídit také náhubek a přepravní box. Jen za základní výbavu tedy v průměru zaplatíte zhruba 3 000 až 5 000 korun.

„Pes dále potřebuje pravidelné kontroly a očkování. Lidé by rozhodně měli myslet i na to, že se čtyřnohému příteli může něco stát. Takovéto případy mohou rodinný rozpočet opravdu zatížit,“ upřesňuje Lenka Černá z Annonce.

Městu či obci je navíc třeba uhradit každoroční poplatek, který se může vyšplhat až na 1 500 korun. Nejvyšším výdajem spojeným s chovem psa však zůstává krmivo. Podle velikosti psa zaplatíte asi 500 až 3 000 korun za měsíc. Zpočátku to tak nemusí vypadat, ale pořízení psa se může často vyšplhat do desítek tisíc korun. Záleží, jaké plemeno si nakonec vyberete.

Může se vám hodit na službě Firmy.cz: