„Rodiče někdy nejsou zvyklí o tak intimních věcech hovořit. Mnohdy mají podobnou zkušenost z vlastního dětství, kdy s nimi o sexu nikdo nemluvil, a toto téma bylo v rodině tabu. Musíme si však uvědomit, že se týká každého dítěte a každé dítě se o svou sexualitu přirozeně zajímá,“ říká psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová a dodává:

„V době internetu není pro děti těžké se dostat k informacím a ne vždy v podobě, kterou bychom chtěli. Proto je lepší, když se děti včas dozví co nejvíce informací od rodičů či z důvěryhodných zdrojů.“

Bohužel ne všichni rodiče mají o sexualitě a sexu správné informace. Mezi nejčastější rodičovské chyby pak patří informace typu, že sex je pouze pohlavní styk, nebo čím dříve se dítě začne zajímat o sex, tím dříve zahájí vlastní sexuální život apod. Bohužel všechny tyto chyby pouze komplikují každou další komunikaci s dítětem o sexu.

Jak by měla vypadat sexuální výchova v rodině
O sexu mluvte se svým dítětem stejným způsobem, jako mluvíte o jiných oblastech života. Využijte své zkušenosti se způsobem komunikace, který se vaší rodině osvědčil, a hovořte s dítětem otevřeně.
Pracujte s dítětem na vzájemné důvěře a otevírejte prostor pro bezpečnou komunikaci tím, že budete respektovat jeho soukromí a potřeby.
Sexuální vývoj dítěte prochází několika fázemi a nelze před ním zavírat oči a dělat, že se vašeho dítěte netýká. O svou sexualitu se zajímají již malé děti, aniž by to znamenalo cokoli škodlivého. Naopak, je to normální a přirozené.
Co nejdříve s dítětem mluvte o jeho intimitě, o hranicích, které by měli ostatní dospělí respektovat. Konkrétně například, že cizí dospělí nemají dítěti sahat na intimní místa a dělat cokoli, co se mu nelíbí.
Sex není jen pohlavní styk, ale patří k němu postupné objevování intimity a rozkoše. K sexu patří také různé praktiky, které bude vaše dítě zkoušet!
Respektujte sexuální potřeby vašeho dítěte, jsou přirozené a patří k normálnímu a přirozenému vývoji.
Nikdy se dítěti nesmějte a nepodceňujte jeho prožívání prvních lásek a vážných vztahů. Nalomíte tak jeho důvěru k vám.
Posilujte v dítěti odpovědnost za vlastní sexuální život. Nabízejte mu dostupné antikoncepční a preventivní prostředky (kondom, hormonální antikoncepci ve spolupráci s lékařem, očkování proti rakovině děložního čípku apod.)
Není podstatné, kdy dítě se sexem začne (musí však respektovat zákonnou hranici), ale jakým způsobem.
Pokud se sami na rozhovor s dítětem necítíte, bez obav požádejte odborníky o pomoc (učitele, psychology, lékaře apod.).

Prevence rakoviny děložního čípku jako součást sexuální výchovy

Součástí sexuální výchovy by měly být i informace o pohlavně přenosných chorobách. HPV (lidský papilomavir) patří mezi nejčastější sexuálně přenosnou infekci a i ochrana před touto infekcí spadá do období před začátkem sexuálního života.

Lidské papilomaviry napadají kůži a sliznici člověka, hlavně v oblasti genitálu a konečníku. Na světě je v současnosti nakaženo asi 630 miliónů lidí. Nejčastěji se nakazí mladí lidé ve věku 18 až 25 let. Asi čtyři z pěti nakažených se infekce zbaví, u zbytku se ale projeví zdravotní komplikace, nebo dokonce vážné onemocnění. Někteří lidé mají virus v sobě dlouhá léta a nijak se neprojeví, o to větší ale hrozí riziko jeho přenosu.

Dospívající by také měli vědět, že infekce se přenáší i mazlením a orálním sexem, kondom tedy není stoprocentní ochranou.