Při příchodu nového člena rodiny se mění naprosto celý dosud zavedený biorytmus obou rodičů. Neustálá péče a dohled o potomka se řadí na první místo, není proto divu, že u mnohých rodičů klesá i aktivita sexuálního života. S tím jde pak ruku v ruce i další trend, a tím je oddělené spaní.

Když už ne rovnou oddělené ložnice, tak alespoň separátně umístěná lůžka představují pro mnohé bez nadsázky "ráj". V období, kdy miminko v rodině hraje hlavní roli, je pro velkou část rodičů alespoň nějakým "oddechovým a záchytným bodem" kvalitní spánek.

Jeden z deseti rodičů uvedl, že se po narození prvního potomka čas od času uchyloval k oddělenému spánku, téměř třetina rodičů uvedla, že tak častokrát učinila v průběhu prvního roku dítěte. Každý šestý rodič z deseti uvedl, že tráví se svým protějškem společně každou noc.

Mateřská dovolená a společná péče o potomka

Moderním trendem, kterému nejen u nás, ale i v zahraničí podléhá stále více žen, je čím dál tím dřívější nástup zpět do zaměstnání. Při pracovním i rodičovském vytížení obou partnerů tak není divu, že oba touží nejvíce večer po klidném a nerušeném spánku.

Kladným znakem, který vyplynul z průzkumu 2000 rodičovských párů, je také fakt, že se stále více otců zapojuje do nočního vstávání k dítěti, nebo se s partnerkou/manželkou pravidelně střídají.