Od chvíle, kdy se dítě narodí, je rodičům lékaři i knihami vštěpováno, že malý tvoreček touží po pocitu lásky a bezpečí. Ten však v kurzu nazvaném Létání miminek pravděpodobně nezažívá. Některé maminky i jeho propagátorky jsou přesvědčeny o jeho účinnosti a bezpečnosti, lékaři jsou však důrazně proti.

Kurzy létání miminek spočívají v tom, že matky se svými dětmi točí ve vzduchu, otáčejí je a různě jimi kroutí. Podle propagátorky Blanky Kolářové - Sudíkové, která jeden z kurzů vede, toto cvičení dětem pomáhá při různých obtížích, např. při kolikách, nebo hyperaktivitě.

Kurzy mají rodičům pomoci utužit jejich vztah s dítětem. Že při nich děti pláčou lektorka připisuje tomu, že s nimi tuto techniku rodiče dělají poprvé a potomci z nich cítí nejistotu. Dodává, že se děti při létání mnohem častěji smějí, pláč je způsoben jen tím, že techniku neznají.

"Za tu dobu, co provozujeme „Létání miminek“ v České republice, jsme takto cvičili hrubým odhadem s 1500 dětmi, které prošly a procházejí dennodenně tímto kurzem spolu se svými rodiči a doposud nemáme jedinou zprávu o tom, že by se kterémukoliv z dětí přihodilo následkem „Létání miminek“ jakékoliv zranění či úraz," říká lektorka.

Pediatři jsou zděšeni

Dětští lékaři však s touto technikou zásadně nesouhlasí a varují, že tato cvičení mohou mít pro děti vážné důsledky. Lékařka Naďa Kočnarová řekla Novinkám, že ne všichni pediatři mají o těchto kurzech povědomí. Maminky, které v této moderní době chtějí pro děti to nejlepší, proto mohou naletět na nesmyslné rady lektorů.

Zdůraznila, že při "opakovaném prudkém zatřesení, prudkých pohybech celého těla a zvláště hlavičky, která u nejmenších kojenců není ještě pevně držena svaly, může velice snadno dojít k poranění krčních obratlů eventuálně i míchy". Velmi často může takové "cvičení" způsobit nitrolební krvácení do mozkových plen, ale dokonce i do kůry mozkové.

"Při představě, že v mozkové kůře se nachází korové centrum zrakové, sluchové, kožní citlivosti, chuťové, motorické, centrum řeči, které může být poškozeno krvácením s následnými, byť i léčitelnými komplikacemi, nerozumím tomu proč své dítě vystavovat tak vysokému riziku," řekla Kočnarová. Jako další komplikaci způsobenou cvičením pak uvádí ještě poúrazovou epilepsii.

Video

Toto video není z kurzů "Létání miminek", ale ukazuje, jak se svým dítětem "létá" jeden z tatínků. Technika je podobná.

Cvičení se podobá trestnímu jednání

Naďa Kočnarová se podle svých slov ztotožňuje i s názorem, že se toto jednání přibližuje k syndromu shaking baby, kde se již jedná o ubližování dětem, které se nemohou bránit, a to je trestné.

Syndrom je velmi těžké diagnostikovat, ale jedná se o ubližování dětem třesením. Lékaři většinou říkají, že takto postižené dítě pláče, má potíže s dýcháním, záchvaty, zvrací, nebo se dusí. Odůvodnění a obrana toho, kdo o dítě pečuje, je pak většinou tvrzení, že "jím jen trošku zatřásl". Hrubým uchopením pak bývá dítěti často způsobeno zranění míchy či zlomená žebra. Syndrom má i lehčí formy, proto se jej lékařům nedaří vždy přesně specifikovat. Pokud otřesy pokračují, hrozí dítěti vážné následky.

O kurzy létání miminek se již zajímá i policie. Před časem řekl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej České televizi, která na případ upozornila, že policie bude "prověřovat, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu" .

Přečtěte si také: Crohnovy choroby je u nás stále více. Může za to mléko?

Je mléko od krav napadených paratuberkulótou skotu příčinou vzniku Crohnovy choroby? Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).